PGG uruchomi nową instalację do produkcji tzw. ekogroszku

W pierwszej połowie 2024 r. Polska Grupa Górnicza uruchomi w kopalni Ziemowit w Lędzinach nową instalację do produkcji tzw. ekogroszku o rocznej wydajności pół miliona ton. Zakład umożliwi też tworzenie mieszanek energetycznych dostosowanych do potrzeb odbiorców - wynika z informacji spółki.

Autor: pap 10 sierpnia 2022 10:58

  • Ziemowit jest częścią kopalni zespolonej Piast-Ziemowit.
  • W nowym zakładzie będzie produkowany ekogroszek pod nazwą "Karlik 26+".
  • Obecnie popularny wśród odbiorców "Karlik" wytwarzany jest z węgla z Piasta-Ziemowita w należącym do PGG zakładzie w Woli k. Pszczyny.
  • Uruchomienie zakładu w Lędzinach spowoduje, że węgla nie trzeba już będzie przewozić do Woli.

Do końca tego roku powinno zakończyć się projektowanie nowego zakładu, a budowa ma rozpocząć się na przełomie lat 2022 i 2023.

"W pierwszej połowie 2024 r. inwestycja powinna zostać oddana do użytku. Produkcja roczna Karlika 26+ po zrealizowaniu tego zadania inwestycyjnego wyniesie 500 tys. ton na rok. Powstanie również możliwość tworzenia mieszanek miałów energetycznych w ilości kilkaset tysięcy ton rocznie" - poinformowała w środę PGG.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Główne korzyści z projektu to możliwość dostosowania produkcji do potencjalnych ograniczeń wynikających ze zmian legislacyjnych i potrzeb rynku oraz zwiększenie płynności odbioru węgla" - wyjaśnił główny inżynier, kierownik Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji w kopalni Piast-Ziemowit Sławomir Brusik.

 

Projekt zakłada wykorzystanie wyłączonej z eksploatacji kopalnianej infrastruktury oraz pozyskanie nowych maszyn i urządzeń. Wybudowane zostaną hale suszenia i paczkowania węgla wraz z placami magazynowymi i miejscem do rozładunku. Punkt rozładunku węgla z wagonów wraz z systemem tworzenia mieszkanek energetycznych powstaną w pierwszym etapie. Następnym krokiem będzie budowa instalacji do produkcji ekogroszku, a kolejnym - budowa instalacji paczkowania węgla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych