PGNiG: zgoda na pozyskanie finansowania krótkoterminowego na kwotę 2,7 mld zł

Spółka uzyskała zgodę Rady Nadzorczej na pozyskanie finansowania krótkoterminowego na łączną kwotę 2,7 mld zł - poinformowało w poniedziałek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Ma to pomóc w zachowaniu elastyczności prowadzenia bieżącej działalności w czasie utrzymywania się wysokich cen paliwa gazowego na giełdach energii.

Autor: Pap 14 grudnia 2021 09:45

Jak napisano w raporcie, Rada Nadzorcza wyraziła zgodę na zawarcie trzech nowych umów kredytu otwartego w rachunku bieżącym "Umowy Dodatkowe", zwiększające możliwości pozyskania finansowania krótkoterminowego w okresie do 9 miesięcy od dnia zawarcia umów o łączną kwotę 2,7 mld zł.

W opinii zarządu PGNiG pozwoli to zachować elastyczność prowadzenia bieżącej działalności Grupy Kapitałowej PGNiG w czasie utrzymywania się wysokich cen paliwa gazowego na giełdach energii, w tym m.in. na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce, Title Transfer Facility w Holandii oraz Trading Hub Europe w Niemczech, na których ceny paliwa gazowego stale przekraczają w okresie IV kwartału 2021 r. poziom 70 euro za megawatogodzinę. "Środowisko wysokich cen gazu wpływa na zwiększone zapotrzebowanie spółek z GK PGNiG na środki pieniężne wynikające z tymczasowo zwiększonych poziomów należności i regulowanych zobowiązań za zakup gazu, wysokiego poziomu zapasu gazu w podziemnych magazynach gazu oraz wyższej wartości koniecznych depozytów zabezpieczających dla transakcji giełdowych i finansowych związanych z obrotem paliwem gazowym" - napisano.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wskazano, że w wyniku zawarcia Umów Dodatkowych, PGNiG będzie dysponować dostępem do zewnętrznego finansowania w postaci kredytów bankowych w ramach umowy odnawialnego kredytu konsorcjalnego, zawartej 24 czerwca 2019 r., o której spółka informowała raportem z dnia 24 czerwca 2019 r., powiększonego w okresie 9 miesięcy od dnia zawarcia wyżej wymienionych Umów Dodatkowych do łącznej kwoty 12,7 mld zł.

"Spółka monitoruje otoczenie cenowe oraz regulacyjne i będzie, w razie długotrwałego utrzymywania się wysokich cen paliwa gazowego na giełdach energii lub ich znaczącego wzrostu, podejmować dalsze działania w kierunku zwiększenia dostępnych źródeł finansowania krótkoterminowego, a także ewentualnego ograniczenia wydatków inwestycyjnych, w celu zapewnienia odpowiedniej płynności finansowej GK PGNiG" - czytamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych