Piotr Turkiewicz zadba o małopolskie zabytki

Dr inż. arch. Piotr Turkiewicz został powołany na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków - poinformowało w piątek biuro prasowe wojewody.

Autor: PAP 05 lutego 2022 10:47

"Dziękuję za powierzoną mi misję, bo właśnie tak pojmuję funkcję małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Szczególnie tu, w Małopolsce, mamy przekonanie, że zabytki są naszym dobrem narodowym i jakie takie podlegają szczególnej i bezwarunkowej ochronie" - podkreślił Piotr Turkiewicz.

Jak zaznaczył, jego zainteresowania naukowe i dotychczasowe doświadczenie zawodowe "koncentrowały się właśnie wokół szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego". "Dołożę wszelkich starań, aby miało ono należytą ochronę" - zapewnił.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wojewoda Łukasz Kmita powołał Turkiewicza na to stanowisko na wniosek generalnego konserwatora zabytków, wiceministra kultury Jarosława Sellina.

"Życzę panu doktorowi powodzenia (...); niezmiennie przypominam, że zarówno od wszystkich wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, jak i od każdej jednostki administracji zespolonej oczekuję sprawnego i skutecznego prowadzenia spraw" - podkreślił wojewoda. "Ma to szczególne znaczenie w tak ważnym obszarze, jakim jest ochrona zabytków" - podkreślił Kmita.

Turkiewicz ukończył wydział architektury i urbanistyki oraz podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej na Politechnice Krakowskiej. Stopień naukowy doktora uzyskał na wydziale architektury wnętrz tutejszej ASP, gdzie prowadził dotychczas pracownię projektowania architektonicznego.

Jest autorem licznych projektów z zakresu architektury, wystawiennictwa oraz wnętrz realizowanych m.in. dla takich instytucji jak Muzeum Auschwitz, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Instytut Cervantesa.

19 stycznia biuro wojewody poinformowało, że na stanowisko konserwatora powołano Dominikę Długosz. Kolejnego dnia resort kultury podał, iż zrezygnowała ona "z powodów osobistych", a pełniącą obowiązki konserwatora będzie Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych