Piotr Uszok honorowym obywatelem Katowic

Wieloletni prezydent Katowic Piotr Uszok ma otrzymać tytuł honorowego obywatela tego miasta. Z takim wnioskiem wystąpił obecny prezydent Marcin Krupa, informując o tym we wtorek w mediach społecznościowych.

Autor: PAP 27 lipca 2022 11:37

  • Uszok był prezydentem Katowic w latach 1998-2014, należał do grupy najbardziej znanych samorządowców w Polsce.
  • Jego rządy upłynęły pod znakiem inwestycji, które odmieniły oblicze miasta.
  • Chodzi m.in. o powstałą na pokopalnianych terenach Strefę Kultury, gdzie wybudowano Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Krupa poinformował we wtorek na Facebooku, że w sprawie nadania Uszokowi tytułu honorowego obywatela Katowic zwrócił się do przewodniczącego Rady Miasta. Uzasadniając swój wniosek opisuje przemiany, które dokonały się w mieście dzięki jego poprzednikowi. Jak napisał, w poprzednich dekadach większość osób przyjeżdżających do Katowic miała w głowach stereotypowy wizerunek stolicy województwa śląskiego - szarego miasta, zdominowanego przez przemysł ciężki. Przypomniał, że jedna z kopalń działała w sercu miasta, niespełna kilometr od Rynku i została zlikwidowana dopiero w 1999 r.

"I właśnie tam, na pokopalnianych nieużytkach, powstała Strefa Kultury, która dziś w symboliczny sposób pokazuje przemianę Katowic. Z miasta węgla - Katowice stały się stolicą ponad dwumilionowej metropolii, która postawiła na kulturę" - napisał Krupa. Jak dodał, ówczesny prezydent w swoich śmiałych planach zakładał, że w przyszłości właśnie kultura i turystyka biznesowa będą odgrywały dużą rolę w rozwoju miast takich jak Katowice.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wierzył, że była to niepowtarzalna szansa dla Katowic, które szukały wtedy swojego wyróżnika na mapie Polski i Europy. Po kilku latach okazało się, że decyzja Piotra Uszoka o utworzeniu Strefy Kultury stała się kołem zamachowym przemiany całych Katowic. Dzięki tej decyzji Katowice mogły aspirować o organizację najważniejszych wydarzeń, a wśród nich Szczyt Klimatyczny ONZ oraz Światowe Forum Miejskie, a także skutecznie starać się o tytuł miasta muzyki UNESCO" - zaznaczył Krupa.

Przypomniał, że prezydentura Uszoka (który nie był członkiem żadnej partii politycznej, stał na czele lokalnego ugrupowania) "charakteryzowała ponadpartyjny i ponad instytucjonalny charakter". Mając na uwadze zrównoważony rozwój miasta stawiał na współpracę wszystkich podmiotów od nauki, przez biznes, do samorządu - dodał.

"W trakcie prezydentury Piotra Uszoka Katowice odnotowały znaczący progres, stając się jedną z wiodących polskich metropolii. Miasto doczekało się odpowiedniej perspektywy rozwojowej, zyskało na atrakcyjności dla inwestorów, szeroko otworzyło się na nowoczesne technologie" - zaznaczył obecny prezydent. Jak zaznaczył, to w dużej mierze dzięki Uszokowi dzisiejsze Katowice - stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - odbierane są jako jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce. "Mam nadzieję, że wszystkie kluby poprą mój wniosek" - podsumował Krupa.

Wręczenie Uszokowi honorowego obywatelstwa - po akceptacji radnych - ma odbyć się we wrześniu. Wtedy zaplanowano uroczystą Sesję Rady miasta z okazji rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

Piotr Uszok urodził się w 1955 r. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, pracował w kopalni węgla Murcki, dochodząc do stanowiska nadsztygara. W 1990 r. po raz pierwszy został radnym, w 1994 r. wiceprezydentem miasta odpowiedzialnym m.in. za infrastrukturę, a od 1998 r. pełnił funkcję prezydenta. Przez wiele lat działał w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (m.in. jako jej współprzewodniczący), Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich; w przeszłości kierował obiema tymi organizacjami.

Po 16 latach prezydentury, w 2014 r., Uszok ogłosił, że nie będzie ubiegł się o kolejną kadencję, potwierdzając tym samym swoje wcześniejsze deklaracje. Poparł swojego ówczesnego zastępcę Marcina Krupę, który zwyciężył wyborach samorządowych w 2014 r., a w 2018 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Uszok przez pewien czas był jego doradcą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych