PKM Gliwice odebrało 15 hybrydowych autobusów przegubowych

Piętnaście 18-metrowych autobusów miejskich o napędzie hybrydowym odebrało samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach (PKM). Wcześniej spółka kupiła 10 konwencjonalnych autobusów 12-metrowych; w 2022 r. ma otrzymać 10 elektryków.

Autor: Pap 24 grudnia 2021 09:35

Jak wynika z informacji w rozesłanym w czwartek wieczorem biuletynie gliwickiego magistratu, firma MAN Truck & Bus Polska z Nadarzyna dostarczyła Gliwicom 15 ekologicznych pojazdów, wyprodukowanych w fabryce w Starachowicach.

Dotychczas na gliwickie ulice wyjechało sześć niskopodłogowych przegubowych autobusów komunikacji miejskiej MAN Lion's City 19C. Kursują one m.in. na liniach: 617, 624, 197 i 126. Po nowym roku na trasy wyjedzie pozostałych dziewięć takich autobusów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Dla PKM jest to nowa jakość. Autobusy firmy MAN posiadają napęd hybrydowy i dodatkowe ekologiczne cechy: funkcję rekuperacji energii, czyli gromadzenia energii wynikającej z hamowania autobusu w specjalnym kondensatorze (supercaps) i wykorzystania tak zgromadzonej energii do wspierania silnika spalinowego autobusu przez dodatkowy silnik elektryczny w czasie napędu pojazdu" - wyliczył cytowany w informacji miasta prezes gliwickiego PKM Henryk Szary.

"To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Wspierając działania władz miasta w zakresie ekologii, staramy się podejmować kroki minimalizujące emisję spalin do atmosfery. Zakup autobusów był właśnie jednym z tych kroków w drodze do czystszego środowiska" - dodał Szary.

Trwający od połowy grudnia ub. roku przetarg dotyczył dostawy w br. 15 przegubowych, 18-metrowych autobusów miejskich z napędem konwencjonalnym. W ocenie ofert preferowano jednak pojazdy hybrydowe: w specyfikacji zamówienia przewoźnik zastrzegł, że cena ma stanowić 50 proc. kryterium oceny ofert. Pozostałymi były: ocena techniczna (20 proc., tu z kolei w 20 proc. punktowano napęd hybrydowy), ekologia (20 proc.), warunki gwarancji i serwisu oraz ceny wybranych części zamiennych (po 5 proc.).

Spółka deklarowała, że chce przeznaczyć na to zamówienie nieco ponad 23 mln zł brutto. Zgłosiło się dwóch producentów: MAN z ceną niższą od budżetu o ok. 20 tys. zł i Solaris - z ofertą opiewającą na ponad 25,4 mln zł brutto. Gliwickie PKM w przetargu zastrzegło, że zamówienie ma zostać zrealizowane w 280 dni od podpisania umowy.

W ub. roku w podobnym przetargu przewoźnik kupił za 11,4 mln zł 10 konwencjonalnych autobusów 12-metrowych marki Solaris.

Gliwickie PKM finansuje ubiegłoroczny i obecny zakup własnymi środkami. Od pewnego czasu fundusze europejskie nie mogą bowiem już wspierać zakupów pojazdów z konwencjonalnymi silnikami diesla. Środki unijne dotują natomiast zakup tego przewoźnika, obejmujący 10 nowych autobusów elektrycznych - z infrastrukturą ładowania.

PKM Gliwice, które dotąd nie używało pojazdów z napędem elektrycznym, złożyło zamówienie na trzy takie autobusy 18-metrowe i siedem 12-metrowych w unijnym projekcie oszacowanym na 39,1 mln zł netto, przy dotacji 26,9 mln zł netto. Umowę podpisano w sierpniu 2020 r.; termin jej realizacji to 2022 r.

Dostawcą ma być Volvo, które zaoferowało realizację zamówienia za 29,6 mln zł netto (36,4 mln zł brutto). Nowe autobusy elektryczne mają kursować po Gliwicach jako linia A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim (zastępująca zlikwidowany w tym mieście tramwaj) oraz na trasie linii nr 676, okrężnej, między Sikornikiem a Sikornikiem przez Szobiszowice.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych