PKN Orlen analizuje budowę instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka i okolic

PKN Orlen analizuje budowę instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka (Mazowieckie) i okolic. Koncern podpisał list intencyjny o współpracy w tym zakresie z miastem Płock i tamtejszym Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami, które dostarczałyby odpady.

Autor: PAP 10 września 2021 09:54

Informując w czwartek o rozważanym przedsięwzięciu i podpisanym liście intencyjnym, PKN Orlen podkreślił, że "wspólnie realizowany projekt byłby pierwszym w Polsce w pełni wdrażającym zasady gospodarki obiegu zamkniętego".

PKN Orlen, którego siedziba i główny zakład produkcyjny znajdują się w Płocku, podkreślił, iż w ramach strategii dochodzenia do neutralności emisyjnej do 2050 r. rozwija nowy obszar swojej działalności, który umożliwi efektywne przetwarzanie odpadów komunalnych, przy czym powstające w jego wyniku surowce byłyby wykorzystywane do wytwarzania produktów i półproduktów petrochemicznych oraz rafineryjnych w nowoczesnej i ekologicznej instalacji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Koncern podpisał list intencyjny o współpracy w tym zakresie z miastem Płock i Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami w Płocku, które dostarczałyby odpady" - ogłosił PKN Orlen w komunikacie. Informację o podpisanym liście intencyjnym i planowanym wspólnym przedsięwzięciu przekazał też Urząd Miasta Płocka.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zaznaczył, iż koncern traktuje europejskie regulacje w zakresie ochrony środowiska jako szansę, którą w pełni chce wykorzystać. "Dlatego konsekwentnie realizujemy strategię Orlen2030, która odpowiada na te wyzwania, jednocześnie wytyczając nam drogę do nowoczesnego, zrównoważonego biznesu" - podkreślił Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Szef PKN Orlen zwrócił uwagę, że jednym z podstawowych założeń strategii Orlen2030 "jest realizacja projektów recyklingu odpadów i wdrażanie w ten sposób zasad gospodarki o obiegu zamkniętym". "Dynamiczny rozwój tego obszaru naszej działalności znacząco przyczyni się do budowy wartości koncernu w długiej perspektywie, a także istotnie wpłynie na wzrost konkurencyjności i efektywności ekologicznej polskiej gospodarki" - ocenił Obajtek.

"Wielokrotnie zwracałem się do PKN Orlen o podjęcie inicjatywy budowy instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, wskazując korzyści, jakie z tego przedsięwzięcia będą mieli zarówno mieszkańcy Płocka oraz regionu, jak i Orlen. Cieszę się, że władze koncernu przychylnie odniosły się do tej idei" - oświadczył z kolei prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, którego wypowiedź przytoczono w informacji Urzędu Miasta.

Prezes płockiego Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami Stefan Kotlewski przypomniał, że spółka ta zajmuje się kompleksowym gospodarowaniem odpadami komunalnymi w tym, sortowaniem odpadów w celu odzyskania surowców oraz przetwarzaniem frakcji organicznej. "Dzięki realizacji instalacji przetwarzania odpadów PGO będzie miało w przyszłości gwarancję odbioru resztkowych odpadów kalorycznych, które zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogą być składowane. W tej chwili to generuje określone koszty, które ponosimy na przetwarzanie tego strumienia odpadów" - dodał Kotlewski.

Jak zaznaczył PKN Orlen, porozumienie podpisane z miastem Płock i tamtejszym Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami "to pierwszy krok w kierunku zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka oraz okolic i wykorzystania ich do produkcji m.in. poliolefin, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie".

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych