Place budowy pod kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy. Liczba kar zaskakuje

W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł - poinformowano w czwartek.

Autor: PAP 19 sierpnia 2022 10:09

  • PIP przeprowadził 1082 kontrole robot budowlanych, którymi objęto 1059 przedsiębiorców.
  • Skontrolowano 893 place budowy lub miejsca wykonywania robót budowlanych.
  • Najczęściej stwierdzanym naruszaniem przepisów bhp były nieprawidłowości przy wykonywaniu prac na wysokości.

W ramach realizowanej od początku 2022 roku, trzyletniej "Strategii kontroli i prewencji w budownictwie" inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w czerwcu przeprowadzili zintensyfikowane czynności kontrolne na "małych placach budów" (tj. do 20 osób pracujących w tym samym czasie).

"Aż 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 Kpa, ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł" - podano w raporcie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak poinformowano, PIP przeprowadził 1082 kontrole robot budowlanych, którymi objęto 1059 przedsiębiorców. Skontrolowano 893 place budowy lub miejsca wykonywania robót budowlanych. Pracę wykonywało na nich 4370 osób, z których 3408 było zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Wyniki kontroli wykazują, że najczęściej stwierdzanym naruszaniem przepisów bhp były nieprawidłowości przy wykonywaniu prac na wysokości, m.in. brakowało zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości podczas wykonywania prac.

Z raportu wynika również, że w ponad połowie kontrolowanych zakładów pracujący wykonywali prace bez wymaganych środków ochrony indywidualnej - głównie hełmów ochronnych, ale również ochron słuchu, dłoni, twarzy lub oczu. Jak podano, dotyczyło to co trzeciego kontrolowanego pracującego. "W 60 proc. kontroli zastrzeżenia dotyczyły braku bądź nieprawidłowego wygrodzenia i oznakowania stref i miejsc niebezpiecznych; (...) Bardzo dużym problemem występującym w ponad połowie kontrolowanych budów (58 proc.) było zapewnienie prawidłowych przejść i dojść do stanowisk pracy; (...) Zauważalny był brak zabezpieczenia przewodów elektrycznych przed uszkodzeniem mechanicznym, które pozostawiane na ciągach komunikacyjnych, stwarzały ryzyko potknięcia, a w przypadku ich uszkodzenia - porażenia prądem elektrycznym. Stwierdzono to aż w 78 proc. kontroli" - przekazał PIP.

 

Jak poinformowano, średnio podczas jednej kontroli wydano 6,2 decyzji nakazowych, w tym 4,2 dotyczyły bezpośrednich zagrożeń dla życia lub zdrowia osób pracujących. Inspektorzy pracy udzielili 4578 porad technicznych. Skierowano 1 wniosek do sądu o ukaranie.

"Działania inspektorów pracy wpłynęły istotnie na stan bezpieczeństwa pracy na kontrolowanych budowach, o czym świadczy liczba decyzji ustnych zrealizowanych jeszcze w czasie trwania kontroli" - przekazano w raporcie.

"Poziom bezpieczeństwa pracy na małych budowach jest niewystarczający, znacząco odstający od akceptowalnego poziomu obserwowanego na większości dużych budów" - podsumowano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych