Planujesz budowę domu? Pomyśl o tych rzeczach

Jeżeli myślimy o budowie domu to jest właśnie najlepszy czas, aby dokładnie przemyśleć każdy krok – wybór działki, projektu, budowę.

Autor: HouseMarket.pl 24 marca 2017 09:51

Gdy kupujemy projekt domu, możemy traktować to jak każde inne zakupy w Internecie. Sprawdzać, weryfikować, pytać, a dodatkowo, coś co odróżnia od zakupów gotowych produktów, zmieniać. I właśnie te zmiany są istotne, bo to one pozwalają nam z jednej strony dopasować projekt wymarzonego domu do naszych potrzeb, a z drugiej cieszyć się niskimi kosztami utrzymania domu po jego budowie.

Choć wydaje się nam, że to dopiero pieśń przyszłości, kiedy przed nami budowa fundamentów, wybór izolacji, okien, farb, a potem mebli, kuchni etc. Patrząc na doświadczenia innych i teorię możemy wskazać kilka takich obszarów, które mogą mieć dla naszego domu, a także kosztów jego budowy i eksploatacji, istotne znaczenie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Lokalizacja to podstawa

Niekiedy wybór działki potrafi przysporzyć największych problemów. Poszukując wymarzonego miejsca zawsze warto uzbroić się w wytrwałość – ceny zmieniają się w zależności od wielu czynników. Dlatego warto szukać interesujących okazji, które nie należą do rzadkości. Niezależnie czy zakupimy działkę w bliskiej odległości od centrum, czy może uciekniemy na obrzeża miasta, to warto szukać lokalizacji z dostępem do transportu publicznego – nie będziemy wówczas uzależnieni tylko i wyłącznie od samochodu.

O powstających udogodnieniach infrastrukturalnych, jak i inwestycjach mogących zwiększyć lub obniżyć atrakcyjność okolicy, dowiemy się choćby z jednostek administracji, zajmujących się zagospodarowaniem przestrzennym. Warto przyjrzeć się bliżej tej kwestii. Może się okazać, że działka tańsza, w nieco bardziej odległej lokalizacji niedługo będzie połączona z miastem wygodną trasą lub komunikacją miejską, co zdecydowanie zwiększy komfort mieszkania i podwyższy wartość nieruchomości w przyszłości, a w momencie zakupu zapewni oszczędności.

Dom szyty na miarę

Styl, w jakim zostanie wykonany projekt, pozostaje naturalnie kwestią indywidualną. Pytanie – w którą stronę warto podążać – prostej czy skomplikowanej bryły? Pamiętajmy, że im bardziej skomplikowany projekt budowli, tym dłuższy czas jej realizacji, a w konsekwencji wyższy koszt całego procesu.

Nasz przyszły dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny w codziennym użytkowaniu. Wiele zalet mają budynki o prostszej bryle i dachu z małą liczbą załamań – oszczędności poczynione na tym etapie budowy mogą być znaczące. Dodatkowo pamiętajmy o kwestiach wykonawczych – za najlepszych w swoim fachu uważani są specjaliści pracujący na wełnie skalnej, takim ekipom nie straszne są nawet najbardziej finezyjne kształty budynku.

Kolejnym istotnym punktem jest metraż powierzchni użytkowej. Warto zastanowić się jakie faktycznie potrzeby lokalowe ma nasza rodzina lub jakie może mieć w przyszłości. Nasza inwestycja powinna być przewidziana na lata, dla obecnej i przyszłej rodziny. Z drugiej strony dzieci bardzo szybko dorastają i wyprowadzają się na swoje, a rodzice zostają z wielkim pustym domem.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych