Płock: do 2023 r. powstanie zbiornik retencyjny za prawie 10 mln zł

Do 2023 r. w położonej na lewym brzegu Wisły części Płocka - Radziwie (Mazowieckie) wybudowany zostanie za prawie 10 mln zł zbiornik retencyjny wód opadowych wraz z siecią kolektorów. Inwestycja realizowana będzie przy wsparciu unijnym przez konsorcjum spółek Hydropol i Waskop.

Autor: PAP 14 września 2021 15:06

Jak poinformował Urząd Miasta Płocka, we wtorek podpisana została umowa na budowę na lewym brzegu Wisły, w dzielnicy Radziwie, zbiornika retencyjnego wraz z siecią kolektorów, przy czym w ramach przedsięwzięcia przebudowana zostanie również część okolicznych dróg, na których pojawi się m.in. asfaltowa nawierzchnia i oświetlenie, a wzdłuż nich powstaną także chodniki i parkingi - inwestycję zrealizuje konsorcjum gostynińskiego Hydropolu i płockiego Waskopu.

"Budujemy zbiorniki retencyjne, ponieważ chcemy prowadzić racjonalną gospodarkę wodami opadowymi. Takie działania są konieczne w związku ze zmianami klimatu i negatywnymi skutkami, jakie one powodują" - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, cytowany w komunikacie tamtejszego samorządu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W 2020 r., także w lewobrzeżnej części Płocka - Radziwie, wraz z modernizacją kanalizacji deszczowej i remontem części jezdni, wybudowano zbiornik retencyjny o pojemności 720 metrów sześc. - koszt całej inwestycji wyniósł 8 mln zł, a środki na ten cel pochodziły z budżetu miasta i samorządu Mazowsza.

Według płockiego Urzędu Miasta, następny zbiornik retencyjny będzie miał pojemność ponad 600 metrów sześć. "Głównym celem inwestycji jest rozwój systemu gospodarowania opadami, podniesienie poziomu bezpieczeństwa i poprawa odporności płockiego Radziwia na podtopienia oraz zalania. I jednocześnie uzyskanie możliwości wykorzystania tej wody do podlewania terenów zielonych w okresach suchych" - podkreślono w informacji.

Jak wyjaśnił Urząd Miasta Płocka, budowa nowego zbiornika retencyjnego w dzielnicy Radziwie kosztować będzie blisko 10 mln zł, przy czym prawie 2,7 mln zł to pozyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20. "Budowa zakończy się w 2023 r." - zapowiedział płocki samorząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych