Płock: Urząd Miasta zapewnia, że mieszkańcy mają zapewnioną dobrej jakości wodę

Mieszkańcy Płocka (Mazowieckie) mają zapewnioną dobrej jakości wodę - przekazał w poniedziałek tamtejszy Urząd Miasta. Jak przypomniał, woda dla płockich gospodarstw domowych pozyskiwana jest zarówno z ujęcia zatokowego z Wisły, jak i ze studni głębinowych.

Autor: PAP 31 sierpnia 2020 12:33

Urząd Miasta Płocka, odnosząc się do sobotniej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie i spływaniem nieczystości wraz z nurtem Wisły, podkreślił w poniedziałkowym komunikacie, że sytuacja na rzece w rejonie miasta "jest cały czas monitorowana przez odpowiednie służby". Dodał, że "mieszkańcy Płocka mają zapewnioną dobrej jakości wodę", która - jak zaznaczono - "pozyskiwana jest ona zarówno z ujęcia zatokowego z Wisły, jak i ze studni głębinowych".

"Spółka Wodociągi Płockie wykorzystuje nowoczesną technologię uzdatniania wody, dlatego nie musimy się niczego obawiać w związku z awarią kolektora przesyłowego do oczyszczalni ścieków +Czajka+ w Warszawie" - przekazał prezydent miasta Andrzej Nowakowski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie. Jak podkreślono, "w związku z awarią spółka Wodociągi Płockie oraz Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zwiększyła częstotliwość badania jakości wody".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W związku z awarią w stołecznej oczyszczalni ścieków, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku podał, iż "zaleca niekorzystanie z wód Wisły w celach rekreacyjnych, do połowu ryb, pojenia zwierząt gospodarskich, podlewania upraw itp".

Jak podały Wody Polskie, po sobotniej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie fala z nieczystościami na Wiśle dotarła w poniedziałek rano w okolice Płocka. Jak wyjaśniono, następnie fala z nieczystościami zwolni na zbiorniku we Włocławku, a w ciągu kolejnej doby dotrze do Torunia. Z powodu opadów deszczu, zrzut nieczystości do rzeki w stolicy zwiększył się do 15-20 tys. litrów na sekundę.

Informując o aktualnej sytuacji na Wiśle spowodowanej awarią w oczyszczalni ścieków "Czajka", Wody Polskie podkreśliły, że służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz sanepidu pobierają próbki wody i stale kontrolują jej jakość na odcinku Warszawa-Płock. "Z kolei pracownicy Wód Polskich na tym odcinku monitorują miejsca zastoisk na Wiśle. Po ulewnych opadach stan wody w rzece wzrósł o 5 cm" - poinformowano w komunikacie.

Wody Polskie zapowiedziały, iż w poniedziałek będą kontynuowane rozmowy z warszawskim MPWiK "w sprawie przekazania specjalistycznego sprzętu oraz dokumentacji technicznej awaryjnego rurociągu, który w ubiegłym roku był zaprojektowany oraz budowany pod nadzorem Wód Polskich".

W związku z awarią w oczyszczalnie ścieków "Czajka" w Warszawie, w niedzielę w Płocku obradował Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu tym uczestniczyli m.in. prezydent miasta Andrzej Nowakowski, przedstawiciele służb mundurowych, w tym policji i Straży Miejskiej, służb ochrony środowiska, a także spółki Wodociągi Płockie. Obecny był również wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Zdecydowano wówczas m.in. o zwiększonej liczbie badań wody zarówno z Wisły, jak i z systemu tamtejszych wodociągów. Podjęto również decyzję o patrolowaniu rzeki przez policję, a jej brzegów przez Straż Miejską.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych