Podczas pandemii co piąty Polak pracował z domu

W czasie wzmożonej pandemii co piąty Polak wykonywał swoją pracę z domu - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). To poniżej średniej unijnej; najwięcej osób korzystających z pracy zdalnej było w Luksemburgu i Holandii.

Autor: PAP 10 lutego 2022 11:53

Jak wskazali analitycy PIE w opublikowanym w czwartek raporcie, w okresach wzmożonej pandemii tylko jedna piąta pracujących w Polsce wykonywała swoją pracę z domu. Dodali, że w pierwszej fali pandemii (II kwartał 2020 r.) odsetek pracujących z domu wyniósł 21 proc., przy czym 13 proc. osób zwykle pracowało z domu, a 8 proc. - czasami.

W kolejnych kwartałach, jak dodano, udziały pracujących z domu "były zbliżone, choć nieco mniejsze". Według najnowszych dostępnych danych, w II kwartale 2021 r. swoje obowiązki wykonywało z domu 17 proc. pracujących: 8 proc. zwykle, 9 proc. czasami - wskazali eksperci PIE.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Odsetek pracujących z domu w Polsce jest przeciętny na tle krajów Unii Europejskiej. Średnio w 2020 r. w Polsce 18 proc. zatrudnionych pracowało z domu, w Unii - 21 proc." - wskazali analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Najwyższe odsetki były w Luksemburgu i Holandii - w obu tych krajach ok. 20 proc. zatrudnionych zwykle pracowało z domu i kolejne 20 proc. - czasami, a najniższe w Bułgarii i Rumunii, gdzie wskaźnik wykonujących swoje obowiązki zawodowe z domu nie przekraczał 5 proc. Zdaniem ekspertów tak duże zróżnicowanie między krajami może wynikać z różnic w strukturze zatrudnienia.

Analitycy zwrócili uwagę, że możliwość powszechnej pracy z domu jest ograniczona do kilku sektorów gospodarki. "Praca z domu jest najbardziej powszechna w sektorze informacji i komunikacji (to m.in. informatycy i dziennikarze)" - podkreślono. W II kwartale 2021 r. 39 proc. z nich pracowało z domu zwykle, a 23 proc. - czasami.

W ramach działalności profesjonalnej i naukowej (m.in. prawnicy, doradcy, architekci, naukowcy), finansowej i ubezpieczeniowej oraz edukacji ok. 40 proc. zatrudnionych wykonywało swoją pracę z domu - zwykle lub czasami.

Eksperci zwrócili uwagę, że w wielu innych branżach praca z domu jest niemożliwa dla większości zatrudnionych. Wymieniono tu: górnictwo, opiekę zdrowotną, transport, budownictwo, przemysł, branżę wodno-kanalizacyjną, zakwaterowanie i gastronomię, handel i naprawę pojazdów; w każdym z tych sektorów poniżej 10 proc. pracowników wykonywało swoje obowiązki z domu, a poniżej 5 proc. pracowało z domu zwykle.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych