Podkarpackie wybuduje trzy nowe przystanki kolejowe

Na Podkarpaciu powstaną trzy nowe przystanki kolejowe - Mielec Europark, Chorzelów Południowy oraz Strzyżów Zachód. Inwestycje, które zrealizują PKP Polskie Linie Kolejowe będą kosztować niemal 9 mln zł.

Autor: Pap 03 lutego 2022 08:24

Jak poinformowała PAP Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK, zostały już podpisane umowy z wykonawcami na zaprojektowanie i budowę nowych przystanków. "Przystanki powstaną w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" - dodała.

Nowe przystanki Mielec Europark i Chorzelów Południowy powstaną na trasie kolejowej Padew-Dębica. Przystanek Strzyżów Zachód zostanie zbudowany na linii Rzeszów-Jasło.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśliła Szalacha, mieszkańcy zyskają dodatkowe punkty dostępu do kolei, a to oznacza lepsze możliwości codziennych przejazdów koleją do pracy, szkoły czy podróży okazjonalnych.

Zdaniem prezesa zarządu PKP PLK Ireneusza Merchla, budowa nowych przystanków jest "odpowiedzią na potrzeby komunikacyjne mieszkańców Podkarpacia". "Dzięki rządowemu programowi, w ramach którego powstaną przystanki, zwiększy się dostępność do kolei, a to przekłada się również na atrakcyjność regionu i poprawę warunków życia" - przekonuje.

W Mielcu przystanek będzie zlokalizowany w rejonie strefy ekonomicznej, koło przejazdu kolejowo-drogowego. Chorzelów Południowy zostanie wybudowany w ciągu drogi gminnej Chorzelów-Szkotnia, przy przejeździe kolejowo-drogowym. W Strzyżowie natomiast przystanek będzie w ciągu drogi gminnej przy ul.1 Maja, obok przejazdu kolejowo-drogowego.

Przystanki będą wyposażone w wysokie perony, które ułatwią podróżnym wsiadanie do pociągów. Będą też tam wiaty, ławki i tablice informacyjne. Lepszy dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Ułatwieniem dla podróżnych niewidomych i niedowidzących będą ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille'a.

Przystanek w Mielcu będzie kosztować ponad 3 mln zł, w Chorzelowie niemal 2,5 mln zł - te dwie inwestycje zrealizuje firma INTOP Tarnobrzeg. Umowa na wykonanie przystanku w Strzyżowie opiewa na ponad 3,2 mln zł i wykona go Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej.

Przystanki mają być gotowe w trzecim kwartale 2023 r.

W województwie podkarpackim rządowy program przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa nowe przystanki), Zaklików. Ogłoszono już przetargi na budowę nowego przystanku w Przemyślu, nowych peronów na stacji Hurko i Medyka oraz przejście podziemne na stacji Żurawica, na linii nr 91 Kraków - Medyka. W toku jest także postępowanie przetargowe na przebudowę peronów w Ropczycach.

Na liście rezerwowej programu jest 11 kolejnych zadań: Brzezówka, Gorliczyna, Zawada koło Dębicy, Huta Krzeszowska, Golce, Huta Deręgowska, Kłyżów, Mielec, Wielowieś, Tarnobrzeg Ocice, Kępie Zaleszańskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych