Podlaskie otrzyma prawie 1,7 mld euro z UE w latach 2021-2027PAP - 24 czerwca 2021 14:41


Na prawie 1,7 mld euro z UE może liczyć w nowej perspektywie finansowej w latach 2021-2027 województwo podlaskie - podał urząd marszałkowski w Białymstoku po spotkaniu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej z marszałkami regionów, gdzie przedstawiono propozycje podziału kwot.

1,25 mld euro z tej kwoty dla Podlaskiego ma być w nowym regionalnym programie operacyjnym, który będzie się nazywał: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Za realizację programu odpowiada samorząd województwa.

Pierwotnie - jak wielokrotnie informowało wcześniej ministerstwo i władze województwa - proponowano kwotę 992 mln euro, ale została ona zwiększona. Kolejne 418 mln euro ma przypaść regionowi w ramach nowego programu dla Polski Wschodniej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zaproponowane 1,25 mld euro na program regionalny i 418 mln euro w ramach programu dla Polski Wschodniej to ogromne kwoty i sukces samorządu województwa podlaskiego. Ale przede wszystkim to wspaniała wiadomość dla mieszkańców. Dzięki tym pieniądzom rozwój naszego regionu będzie jeszcze szybszy" - ocenił w komunikacie prasowym przekazanym przez urząd marszałkowski marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Marszałek dodał, że w programie regionalnym będzie więc o 259 mln euro więcej niż się spodziewano. "Samorządy, przedsiębiorcy, uczelnie, szpitale, szkoły, będą mogły zrealizować jeszcze więcej inwestycji i projektów, które sprawią, że jakość życia w naszym województwie będzie znacznie lepsza" - zaznaczył marszałek.

Urząd podał także, że nowa propozycja kwoty na nowy program regionalny oznacza, że budżet tego programu będzie o 38 mln euro większy od obecnie realizowanego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2014-2021. Na jednego mieszkańca przypadnie kwota 1 tys. 062 euro, co stawia Podlaskie na drugim miejscu wśród regionów (Podlaskie jest jednym z najmniej zaludnionych województw-PAP).

Z nowego programu regionalnego będzie można zdobywać wsparcie na np. działalność badawczo-rozwojową w firmach, podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstwa, efektywność energetyczną, a także na gospodarkę niskoemisyjną, usługi cyfrowe. Nie zabraknie możliwości wspierania ochrony dziedzictwa kulturowego, edukacji, aktywizacji zawodowej i społecznej.

Marszałek Kosicki, który jest przewodniczącym komisji ds. Polski Wschodniej w Związku Województw RP poinformował, że z nowego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, Podlaskie może liczyć na kwotę 418 mln euro i ma to być o 18 mln euro więcej niż region zdobył w latach 2014-2021 z programu Polska Wschodnia.

"Zwiększona kwota daje kolejne 1400 euro na każdego mieszkańca, a w rezultacie trzecie miejsce w Polsce pod względem kwoty per capita z obu programów"- podano w komunikacie.

Z nowego programu dla Polski Wschodniej będzie korzystać sześć, a nie jak w dotychczasowych edycjach pięć regionów: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Nowością jest udział województwa mazowieckiego poza Warszawą i dziewięcioma ościennymi powiatami.