Podlaskie: regionalne konsultacje strategii polskiej polityki na rzecz młodych ludzi

5 października, w formule zdalnej, odbędą się regionalne podlaskie konsultacje w ramach prac nad "Strategią RP na rzecz Młodego Pokolenia" - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

Autor: Pap 01 października 2021 15:10

Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Mazurek (uczestniczący w konferencji online) poinformował, że konsultacje te odbywają się od lutego, dotychczas miały miejsce w ośmiu województwach. Wzięło w nich udział ok. 10 tys. osób.

"Te konsultacje trwają od lutego i ich celem jest wspólne, partycypacyjne wypracowanie w oparciu o dialog z młodymi ludźmi nowej, wieloletniej strategii polskiej polityki na rzecz młodego pokolenia" - mówił Mazurek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomniał, że główne tematy konsultacji to: edukacja i szkolnictwo wyższe, rynek pracy, klimat, ekologia, sprawy obywatelskie, kultura, zdrowie, sport, polityka społeczna, demograficzna i prorodzinna. Aby zabrać głos trzeba się wcześniej zarejestrować poprzez formularz na portalu gov.pl. Uczestnik dostanie link do wideokonferencji.

"Organizujemy te spotkania we wszystkich regionach naszego kraju po to, aby poznać głos młodego pokolenia z różnych części Polski, mieszkających w wielkich miastach, średnich miasteczkach, na terenach wiejskich. Zapraszamy młodych ludzi niezależenie od poglądów politycznych, niezależnie od tego czy są jeszcze uczniami szkoły średniej czy studiują, być może już w tej chwili podjęli pracę zawodową - wszyscy młodzi ludzie są mile widziani. Nasze konsultacje służą temu, aby to nie politycy odgórnie narzucili młodym ludziom rozwiązania" - mówił Mazurek.

Zaznaczył, że na podstawie głosów osób młodych formułowane są rekomendacje rozwiązań różnych problemów. "Zostało zdiagnozowanych kilka tysięcy różnego rodzaju problemów, potrzeb, oczekiwań i również wypracowanych kilka tysięcy wniosków, rekomendacji rozwiązań, które będą analizowane, które będą przedmiotem dalszych prac w toku przygotowywania strategii polityki polskiej na rzecz młodego pokolenia" - powiedział Mazurek.

Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka poinformowała, że informacje o konsultacjach przekazała do szkół, udział w nich już zadeklarowało około tysiąca młodych z regionu.

"To jest zupełnie na nowo pomyślany dokument, który ma na lata zaplanować rozwój naszego kraju pod kątem interesów, potrzeb, oczekiwań młodych ludzi. Dlatego tak ważne jest żeby uczniowie, studenci powiedzieli czego potrzebują, jakie mają spojrzenie, co im się może nie podoba, co chcieliby zmienić, jaki mają pomysł na Polskę swoich marzeń" - mówił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Wiceminister edukacji narodowej i nauki Dariusz Piontkowski zaznaczył (brał udział online w konferencji), że konsultacje to ciekawa inicjatywa, bo to dobrze, że młodzi mogą zabrać głos we własnej sprawie, a to także szansa na ciekawe pomysły. Zaznaczył, że dobrze, że są to konsultacje nie tylko do osób skupionych w organizacjach, ale też nigdzie nie zrzeszonych, ale interesują się życiem publicznym. "To także dobra szkoła demokracji, bo pokazuje, że już na tym etapie życia, wchodzenia w dorosłość można mieć wpływ na to, co w kraju się dzieje" - mówił Piontkowski.

Uczestniczący również online w konferencji sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz dodał, że prace nad strategią polityki na rzecz młodych to dowód na to, że rząd "chce rozmawiać z młodym pokoleniem i rozmawia z młodym pokoleniem, wsłuchuje się w jego głos".

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych