Podlaskie wybuduje dwa kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne

W gminie Ciechanowiec i Stawiski powstaną kolejne w Podlaskiem centra opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych, które mają służyć m.in. rehabilitacji i aktywizacji tych osób – poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. W sumie takich centrów będzie w regionie pięć.

Autor: PAP 09 grudnia 2021 13:28

Placówki powstają w ramach programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne", realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort dofinansuje ich budowę. W Podlaskiem takie placówki powstają w Daniłowie Dużym (gm. Łapy), w Perlejewie oraz w miejscowości Putkowice Nadolne w gminie Drohiczyn.

W czwartek podpisano umowy na powstanie takich centrów opiekuńczo-mieszkalnych w miejscowości Sokoły (gmina Stawiski) i miejscowości Koce Schaby (gm. Ciechanowiec).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak powiedział przed podpisaniem umowy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, program działa od 2019 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów z województwa podlaskiego. W tym roku gminy złożyły sześć wniosków, a dwa z nich otrzymały dofinansowanie - poinformował wojewoda.

Jak powiedział, w tej chwili powstają trzy placówki, do końca stycznia ma być gotowe centrum w gminie Łapy. Dodał, że w tych trzech placówkach będzie 57 miejsc dla osób niepełnosprawnych, w tym 17 osób będzie mogło w nich zamieszkać, a pozostałe osoby mieć w nich opiekę dzienną.

Paszkowski powiedział, że takie centra są bardzo potrzebne, bo wspierają osoby niepełnosprawne, przygotowują je do samodzielności i aktywizują. Dodał, że placówki takie muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, budynki mają spełniać standardy i odpowiednie warunki, a także zatrudniona ma być w nich przygotowana kadra.

W miejscowości Sokoły na potrzeby centrum zostanie zaadaptowany budynek dawnej szkoły - powiedziała burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska. Z centrum będzie mogło skorzystać 20 osób niepełnosprawnych, 12 osób będzie dowożonych na pobyt dzienny, a osiem osób zamieszka w centrum na stałe.

W ocenie Rutkowskiej, potrzeby w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym w gminie są bardzo duże, dlatego - jak podkreśliła - bardzo cieszy się, że udało się pozyskać dofinansowanie na powstanie takiego centrum. Gmina otrzymała na ten cel ponad 3 mln zł. Burmistrz zwróciła też uwagę, że dla społeczności jest ważne też to, iż na potrzeby centrum zostanie zaadaptowany budynek szkoły, którego budowę wsparło kiedyś wielu mieszkańców.

Także w miejscowości Koce Schaby na centrum zostanie zaadaptowany budynek po dawnej szkole; na ten cel gmina pozyskała ponad 2,4 mln zł. Jak mówił burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, w centrum będzie 17 miejsc: 15 osób będzie mogło przebywać tam na tzw. pobycie dziennym, a dwie bąeą mogły tam zamieszkać. Szkoła znajduje się na 2-hektarowej działce, która zostanie zagospodarowana na potrzeby centrum, ma być też zasadzony tam sad.

Jak poinformował PAP Podlaski Urząd Wojewódzki, placówka w gminie Ciechanowiec ma powstać do końca 2022 roku, natomiast centrum w Sokołach - do października 2023 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych