Podpisano umowę na 4 z 10 budynków osiedla TBS w Kołobrzegu

Poznańskie konsorcjum z liderem spółką Wegner, zaprojektuje osiedle Witkowice Kołobrzeg i wybuduje 4 z 10 sześciokondygnacyjnych bloków z mieszkaniami na wynajem planowanych w I etapie inwestycji. Umowę na realizację zadania podpisano w trybie zdalnym we wtorek.

Autor: PAP 23 marca 2021 14:56

O podpisaniu umowy na zaprojektowanie osiedla Witkowice Kołobrzeg i wybudowanie I etapu inwestycji, czyli 4 z 10 sześciokondygnacyjnych bloków, poinformowali we wtorek podczas briefingu prasowego prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska oraz sygnatariusze prezes Kołobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Robert Cieciora i wiceprezes spółki Wegner Dorota Kacban, lidera konsorcjum wybranego w przetargu na wykonawcę zadania.

Mieczkowska zaznaczyła, że budowa osiedla Witkowice Kołobrzeg "to jeden z najważniejszych projektów tej kadencji". Podkreśliła, że mieszkania, które tam powstaną, będą przeznaczone dla kołobrzeżan, którzy dotychczas nie mogli skorzystać z mieszkań oferowanych przez gminę w ramach najmu komunalnego i socjalnego. Chodzi o te osoby, które posiadają zdolność płatniczą i przekraczają kryterium dochodowe ustalone dla najemców gminnego lokum, ale nie mają zdolności kredytowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezydent Kołobrzegu podała, że pierwszy z czterech bloków z 31 mieszkaniami ma zostać oddany do użytku pod koniec września 2022 r.

Jak wynika z warunków przetargu, wybrane konsorcjum na wykonanie całego I etapu inwestycji ze 124 mieszkaniami i infrastrukturą ma czas do końca 2023 r. Zobowiązało się wykonać zadanie za 26,3 mln zł.

Mieczkowska dodała, że mieszkania oferowane mieszkańcom Kołobrzegu na wynajem będą "niedrogie, funkcjonalne i ekologiczne", a także "bez barier architektonicznych".

"Planujemy, że na każdym z budynków będzie instalacja fotowoltaiczna, zasilająca części wspólne w darmowy prąd. Przy każdym budynku zostanie zainstalowany podziemny zbiornik retencyjny, z którego woda będzie wykorzystywana m.in. do podlewania łąk kwietnych. Będą stojaki na rowery, miejsca do elektrycznego ładowania samochodów - po dwa na każdy z trzech etapów inwestycji. W każdym z tych budynków będą dwa mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi" - zaznaczyła Mieczkowska.

Natomiast prezes KTBS dodał, że w magistracie trwają prace przy dostosowaniu regulaminu najmu lokali na osiedlu Witkowice. Zaznaczył przy tym, że obecnie jest za wcześnie, by móc przedstawić kalkulację kosztów najmu potencjalnym zainteresowanym. "Mamy jeszcze trochę czasu, by podjąć tę decyzję" - mówił Cieciora, podkreślając, że wpływ na nią będzie mieć kilka czynników w tym stan miejskiego budżetu oraz stanowisko radnych.

Mieszkania budowane w I etapie będą przeznaczone na wynajem bez opcji dojścia do własności.

Przetarg na zaprojektowanie osiedla Witkowice Kołobrzeg i wybudowanie I etapu inwestycji ogłoszony został w październiku 2020 r. z grudniowym terminem składania ofert. Z trzech złożonych 1 marca 2021 r. wybrano tę należącą do poznańskiego konsorcjum. Jak podała we wtorek wiceprezes spółki Wegner, firma istnieje na rynku od niemal 30 lat i wywodzi się z lokalnej firmy rodzinnej. "Obecnie realizujemy 20 podobnych inwestycji. W Kołobrzegu to nasz pierwszy projekt" - powiedziała Kocban.

Projekt budowy osiedla Witkowice, podzielony na III etapy, zakłada budowę 10 bloków sześciokondygnacyjnych, w których znajdzie się łącznie 299 mieszkań. W II i III etapie powstaną po trzy budynki z 88 i 77 mieszkaniami. Mieszkania będą modułowe, by w zależności od zapotrzebowania można je było łączyć.

Przygotowanie projektu budowy osiedla Witkowice trwało ok. 2 lat. W tym czasie powstała koncepcja, program funkcjonalno-użytkowy dla osiedla i specyfikacja przetargowa dla I etapu zadania, które realizowane będzie w formule "zaprojektuj i wybuduj". Wartość działek o łącznej powierzchni 2,62 ha przy ul. Witkowice wniesionych przez miasto Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie) aportem do KTBS wynosi ponad 9 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych