Podsumowanie roku 2016 na krakowskim rynku mieszkaniowym

Średnia cena za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej na rynku pierwotnym w Krakowie oscylowała w granicach 7 tys. zł, zaś na rynku wtórnym - nieco więcej, zazwyczaj o 100-200 zł.

Autor: HouseMarket.pl 29 grudnia 2016 11:31

Mijający rok na rynku nieruchomości był kolejnym rekordowym okresem dla deweloperów sprzedających lokale mieszkalne. Według danych GUS, w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. oddano do użytkowania 112337 mieszkań, tj. o 10,9 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. Ze względu na deficyt mieszkaniowy, z jakim Polacy borykają się wciąż na rynku nieruchomości, zdecydowana większość z nowych metraży szybko znalazła nowych właścicieli.

Co z cenami?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ceny nieruchomości mieszkalnych zachowywały mniej więcej podobny poziom przez całe 12 miesięcy, nie stawialiśmy czoła wyjątkowym podwyżkom bądź spadkom stawek za metr kwadratowy. Średnia cena za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej na rynku pierwotnym w Krakowie oscylowała w granicach 7000 zł, zaś na rynku wtórnym - nieco więcej, zazwyczaj o 100-200zł.

- Na rynku wtórnym najchętniej kupowane były nieruchomości wykończone w dobrym standardzie oraz wyposażone. Jest to niewątpliwie najwygodniejsza forma zakupów dla tych wszystkich, którym zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do nowego lokum. W takim przypadku nabywca nie musi przejmować się kwestiami związanymi z ewentualnym remontem czy wydawać dodatkowych środków na doposażenie mieszkania - wskazuje ekspert agencji nieruchomości NowodworskiEstates - Kamil Pytel.

Do generalnego remontu

W kontrze do bardzo dużej ilości ofert tego typu, zauważyliśmy także większą niż wcześniej liczbę osób kupujących mieszkania do generalnego remontu, które oferowane były w niższych cenach.

- W takich przypadkach kluczową rolę odgrywa lokalizacja. Jeśli mamy nieruchomość, która wymaga od nas całkowitej renowacji, łącznie z wymianą m.in. hydrauliki czy instalacji elektrycznej, ceny transakcyjne potrafią być nawet o kilkanaście procent niższe od ofertowych, co stanowi nie lada gratkę dla poszukujących - podkreśla Kamil Pytel.

Ludzie młodzi najchętniej na rynku wtórnym wybierali mieszkania w budynkach nie starszych niż 10 lat, natomiast ludzie starsi, kupowali nieruchomości bez względu na wiek budynku, częściej także osoby dojrzałe, mające ustabilizowaną sytuację zawodową i rodzinną decydowały się na zakup domów na obrzeżach miasta bądź w miejscowościach ościennych (preferowana odległość do centrum Krakowa: ok. 10-15 km).

Rynek pierwotny rozpędzony

Na rynku pierwotnym po raz kolejny zanotowane zostały bardzo wysokie wyniki sprzedaży. Kupujący najczęściej decydowali się na mieszkania w nowym budownictwie, w odległości do 20 minut podróży komunikacją miejską do centrum miasta.

- Największą popularnością cieszą się lokale dwupokojowe, których powierzchnia zazwyczaj wynosi od 40 do 50 mkw. - wskazuje ekspert NowodworskiEstates.

Jeśli chodzi o krakowski rynek nieruchomości - jest on bardzo specyficzny. W dzielnicach, które do siebie przylegają, tak jak np. Stare Miasto i Prądnik Czerwony, ceny ofertowe za jeden metr kwadratowy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy złotych. Różnice spowodowane są głównie lokalizacją i prestiżem adresu i budynku - nawet jeśli inwestycja jest zupełnie nowa, a deweloper zadbał o dodatkowe udogodnienia dla przyszłych mieszkańców, takie jak sala fitness czy basen dostępny wyłącznie dla mieszkańców, to nie będzie ona nigdy odpowiadać mieszkaniu w kamienicy z wielowiekową historią, tuż obok Plant czy Bulwarów Wiślanych.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych