Podwyżka stawek za odpady w Rybniku

O kilka złotych więcej za odbiór śmieci zapłacą od stycznia 2022 r. mieszkańcy Rybnika (Śląskie) – zakłada miejscowy samorząd. Dwa lata temu w tym mieście wprowadzono podwyżki o 100 proc., względem wcześniejszych stawek.

Autor: Pap 13 października 2021 19:10

Według nowych stawek opłata za wywóz odpadów segregowanych wyniesie w Rybniku 29,50 zł od osoby miesięcznie, a niesegregowanych - 59 zł (obecna stawka miesięczna to 24 zł od osoby za odpady segregowane). Od początku 2017 r. do końca 2019 r. mieszkańcy płacili tam odpowiednio 11 zł za odpady segregowane i 20 zł za niesegregowane.

Jak poinformowało w środę biuro prasowe rybnickiego magistratu, do 19 października br. trwają konsultacje projektu uchwały w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. "Zapłacimy więcej, bo więcej śmiecimy" - zaznaczyło w środowej informacji miasto wyjaśniając, że chodzi m.in. o skutki ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wykonywanie pracy zdalnej, nauka online, ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii oraz innych firm usługowych spowodowały, iż strumień odpadów generowany dotychczas w zakładach pracy, szkołach, lokalach gastronomicznych przeniósł się do gospodarstw domowych, gdzie odpady te odbierane są w ramach zryczałtowanej stawki opłaty 24 zł/osobę/miesiąc" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

"Dodatkowo, podejmowane przez mieszkańców środki ostrożności związane z noszeniem maseczek jednorazowych, zwiększonym zużyciem środków dezynfekujących, jak również zakupem środków czystości, wpływają na zwiększenie ogólnej masy generowanych odpadów komunalnych" - argumentuje rybnicki magistrat.

Znaczenie ma też wzrost popularności zakupów online i korzystania z usług firm kurierskich, które do zabezpieczenia przesyłek wykorzystują znaczne ilości opakowań z papieru i plastiku.

"Widoczny jest także wzrost ilości odbieranych odpadów wielkogabarytowych związany również z pandemią i prowadzeniem, na dużą skalę, przez mieszkańców remontów. Ponadto ustawowe wprowadzenie +dowolności wyboru+ firm odbierających odpady komunalne doprowadziły do rozszczelnienia systemu, który skutkuje podrzucaniem odpadów do miejsc objętych gminnym systemem ich zbiórki" - zwracają uwagę rybniccy samorządowcy.

"Bieżąca analiza wskazuje, że system według obowiązujących stawek opłat, w 2022 r. nie zostanie zbilansowany" - akcentują.

W uzasadnieniu projektu uchwały wskazano ponadto na utrzymującą się rozbieżność pomiędzy liczbą mieszkańców zameldowanych na terenie Rybnika, a tych, którzy złożyli deklaracje odpadowe. W sierpniu br. różnica ta wynosiła 7,3 tys. osób (przy liczbie zameldowanych 126,1 tys. osób), a w ub. roku 9,9 tys. osób (przy liczbie zameldowanych 129,4 tys.).

Ponadto po zmianie systemu 1 września br. prócz 21,8 tys. nieruchomości zamieszkanych na terenie miasta, objętych systemem gospodarowania odpadami, pozostaje w mieście 169 nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady, objętych systemem, a także 1,4 tys. nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady - nieobjętych systemem.

W ub. roku miasto w systemie gospodarowania odpadami odnotowało deficyt na poziomie blisko 950 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych