Polacy coraz chętniej wybierają drewniane domyhousemarket.pl - 30 lipca 2020 11:02


Polacy coraz częściej decydują się na budowę dużego domu z drewna. Nieruchomości tego typu powstają głównie na terenach wiejskich, a ich budowa to koszt średnio 362 tys. zł – wynika z raportu Oferteo.pl.

Coraz większe drewniane nieruchomości

Według badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl domy z drewna wybudowane w ostatnim roku najczęściej miały powierzchnię do 100 mkw. Na taki metraż zdecydowało się 43 proc. inwestorów. Co ciekawe, rok wcześniej odsetek ten wynosił aż 50 proc. Widać zatem dość wyraźny spadek zainteresowania najmniejszymi domami. Rzadziej niż w roku poprzednim decydowano się także na budowę domu o powierzchni od 101 do 150 mkw. W 2019 roku takie budynki stanowiły 38 proc. wszystkich drewnianych nieruchomości, a rok wcześniej cieszyły się zainteresowaniem o 2 punkty procentowe większym. W ostatnim czasie wzrósł natomiast odsetek domów drewnianych o metrażu od 151 do 200 mkw. (z 8 do 13 proc.), a także powyżej 200 mkw. (z 2 do 6 proc.).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Średnio 362 000 zł za budowę

Średnia cena wybudowania drewnianego domu w ubiegłym roku wynosiła 362 000 zł, a rok wcześniej było to 369 000 zł. Wygląda więc na to, że w przypadku domów z drewna koszty budowy pozostały bardzo podobne, a jednocześnie sporo niższe od średniego kosztu budowy domu w innej technologii, który wynosił aż 532 000 zł.

Poza technologią wykonania, na ostateczną cenę domu wpływ ma również jego lokalizacja oraz rozmiar budynku.

– Szukając ekipy budowlanej do budowy domu drewnianego, warto wziąć pod uwagę, że stosunkowo niewiele jest firm specjalizujących się w tego typu budownictwie. Dobrze jest zatem poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania, zapoznać się z wykonanymi wcześniej zleceniami oraz opiniami poprzednich klientów – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Drewniany domek na wsi

Drewniane domy w ubiegłym roku najczęściej budowane były na terenie województwa małopolskiego, gdzie powstało aż 14 proc. wszystkich tego typu budynków. Na tę technologię często decydowali się również mieszkańcy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (po 12 proc. badanych). Najmniejszą popularnością cieszyła się ona w województwach świętokrzyskim, podlaskim, a także opolskim i mazowieckim.

Jednocześnie zdecydowana większość, bo aż 68 proc. wszystkich nieruchomości z drewna wybudowana została na terenach wiejskich.

Domy szkieletowe z gotowego projektu

Badani przez Oferteo.pl, którzy zdecydowali się na wybudowanie drewnianego domu, najczęściej stawiali na prostą i stosunkowo tanią technologię szkieletową (kanadyjską). Nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie, jakim jest budowa domu z bali, wybierane było tylko w 1 na 10 przypadków. Tego typu proces budowy jest dłuższy, a koszty znacznie wyższe, co z pewnością nie przysparza mu popularności.

Ciekawą zmianą w stosunku do roku poprzedniego jest znaczny spadek zainteresowania indywidualnymi projektami nieruchomości. W 2018 roku aż 62 proc. domów z drewna zostało zaprojektowanych przez architekta na zamówienie inwestora. Natomiast w 2019 roku z takiej opcji skorzystało już tylko 52 proc. badanych. Pozostałe 48 proc. zdecydowało się na zakup gotowego projektu w biurze architektonicznym.

Aż 88 proc. Polaków, którzy w ostatnim roku budowali dom z drewna, przyznało, że bardzo ważny jest dla nich ekologiczny sposób ogrzewania budynku.