Polacy coraz częściej inwestują w budowę domu

Na budowę domu decyduje się coraz więcej Polaków. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w 2016 roku wydano 82 852 pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych, co stanowi ponad 10-procentowy wzrost w odniesieniu do 2015 roku. Jakie domy budują Polacy?

Autor: HouseMarket.pl 13 czerwca 2017 12:17

Eurostat opublikował dane, z których wynika, że 58 proc. obywateli Unii Europejskiej mieszka w domach, a pozostałe 42 proc. w mieszkaniach. Jeżeli chodzi o Polskę, rośnie odsetek osób mieszkających w domach. W 2006 r. było to 49,7 proc., a w 2014 już 55,2 proc. Zdecydowanie częściej Polacy mieszkają w domach wolnostojących (91 proc. domów) niż szeregowcach czy bliźniakach.

Zmierzch domów wielopokoleniowych

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po latach dominacji tradycyjnej stylistyki w budownictwie jednorodzinnym zaczyna panować moda na nowoczesność. Coraz rzadziej Polacy decydują się na duże domy, w których mieszkały całe pokolenia, dziadkowie, rodzice, dzieci. Dziś znacznie częściej są to mniejsze powierzchnie dla jednej kilkuosobowej rodziny.

Aktualnie trendy podyktowane są zmianami społecznymi. Jesteśmy bardziej mobilni, więcej podróżujemy, przeprowadzamy się częściej. Młodzi wyprowadzają się od rodziców, zakładają rodzinę i zamieszkują sami. Dlatego też obecne domy są mniejsze niż kiedyś.

- Optymalna wielkość budynku zależy od ilości domowników, ale przeciętnie zamyka się w przedziale 120-200 mkw. - zauważa Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. - Najchętniej wybierane są domy z dużą, otwartą strefą dzienną, dużymi przeszkleniami, funkcjonalnymi sypialniami oraz dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi czy technicznymi. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się wydzielona sypialnia małżeńska z własną garderobą i łazienką, czyli tzw. master bedroom - dodaje.

Najczęściej domy posiadają poddasze użytkowe, jednak dużym zainteresowaniem cieszą się również budynki parterowe. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, brak schodów czy bezpośrednie wyjście do ogrodu to spore ułatwienia, które sprawiają, że ten typ budynków ma spore grono zwolenników. Swoich nabywców znajdują również domy piętrowe, jednak możliwości ich budowania w dużej mierze ograniczają plany zagospodarowania miejscowego, które na większości obszaru naszego kraju narzucają dachy strome.

Nowoczesność w cenie

Budowane obecnie domy znacznie różnią się od tych, które powstawały choćby w latach 90. Jednak jeśli chodzi o materiały wykorzystywane przy budowie, Polacy w dalszym ciągu stawiają na tradycję.

Według raportu przeprowadzonego przez serwis oferteo.pl w 2016 roku, najwięcej Polaków wybrało tradycyjną technologię murowaną z bloczku komórkowego (45 proc.) oraz z cegły ceramicznej (34 proc.). To sprawdzone, solidne materiały, dlatego są bardzo popularne. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się alternatywne technologie budowy, takie jak szkielet drewniany, stalowy, czy domy z bali lub z prefabrykatów.

- Czasy się zmieniają, Polacy inspirują się zagranicznymi trendami, wiedzą, że ich dom może być oryginalny i zaczynają wybierać niestandardowe projekty. Nadeszła era prostoty, nie znajdziemy już wieżyczek czy kolumn. Dziś domy mają nieskomplikowaną, zwartą bryłę, piękne elewacje, duże przeszklenia i przestronne, wypełnione słońcem wnętrza. Oferta różnych materiałów wykończeniowych jest coraz bardziej atrakcyjna, a to daje większe możliwości urządzenia domu - komentuje właściciel pracowni HomeKONCEPT.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych