Polacy lubią domy tradycyjne

Polacy nie decydują się na ekstrawaganckie rozwiązania architektoniczne. Wybór pada najczęściej na średniej wielkości inwestycje o powierzchni do 150 mkw. Najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych są tradycyjne i ponadczasowe.

Autor: HouseMarket.pl 18 listopada 2016 11:27

Firma Extradom opracowała raport, który ukazuje, jakie domy najchętniej wybierają Polacy. Analiza obejmuje blisko 7 tys. projektów zakupionych od początku 2016 r.

Najpopularniejsze cztery pokoje

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zebrane przez Extradom dane pokazują, że Polacy najczęściej wybierają dom z czterema pokojami (42 proc.). Niewiele mniej kupujących zdecydowało się na trzy pokoje (39 proc.). Na kolejnym miejscu najpopularniejszych pod względem liczby pokoi domów znalazły się nieruchomości z pięcioma pokojami (10 proc.). Domy małe, dwupokojowe, są wybierane sporadycznie (6 proc.), a wille to wybór najrzadszy. Natomiast nikt z blisko 7 tysięcy badanych nie zakupił projektu z siedmioma, ośmioma czy jeszcze większą liczbą pokoi.

62 proc. Polaków buduje dom do 150 mkw.

Spośród analizowanej grupy, aż 62 proc. kupujących projekt domu zdecydowało się na powierzchnię 100-150 mkw. Wedle preferencji, nieruchomość, na którą padł wybór, uwzględniała potrzeby wszystkich domowników, przewidując zaaranżowanie przestrzeni dla każdego członka rodziny. Parter to najczęściej kuchnia połączona z salonem, łazienka, pokój, który mógł być przeznaczony na sypialnię lub gabinet, a także korytarz, wiatrołap, kotłownia i schody prowadzące na poddasze lub piętro budynku.

Na drugim miejscu wśród wyborów Polaków był dom do 100 mkw. (25 proc.), czyli powierzchni, która pozwala na funkcjonalny układ, wciąż spełniający oczekiwania rodziny w modelu 2+1 lub 2+2. 11 proc. budujących zdecydowało się na dużą posiadłość, której powierzchnia użytkowa sięgała 150-200 mkw. W odniesieniu do wcześniej analizowanych danych, są to domy pięciopokojowe i sześciopokojowe, dla większej rodziny lub osób szczególnie ceniących przestrzeń. 2 proc. klientów Extradomu wybrało nieruchomość powyżej 200 mkw.

– Polacy w swoich wyborach stawiają na wygodę – popularny model rodziny 2+2 decyduje się na dom z czterema pokojami. Wybór pada najczęściej na nieruchomość do 150 mkw. Gwarantuje ona swobodę i optymalnie wykorzystaną przestrzeń. Projekty średnich domów cieszą się największym zainteresowaniem, ponieważ inwestycja nie generuje zbędnych kosztów, a jednocześnie spełnia oczekiwania osób, szukających czegoś większego niż mieszkanie – komentuje Agnieszka Łozińska, Project Manager w firmie Extradom.

Styl domu najczęściej tradycyjny

Aż 72 proc. badanych zdecydowało się na budowę domu tradycyjnego, zazwyczaj z dwuspadowym dachem, o klasycznej architekturze. Domy te sprawiają wrażenie przytulnych, nie wyróżniają się spośród otaczającego sąsiedztwa. Budynek jest symetryczny, okna ze szprosami znajdują się w równych odległościach od krawędzi elewacji. To wciąż najczęstszy wybór wśród Polaków, którzy lubią to, co znają.

Niechętnie stosują odważne rozwiązania, które często kojarzą im się nie z oryginalnością, a z dziwactwem i ekstrawagancją. Osoby, które szukają czegoś unikatowego i chcą odejść od popularnej bryły, stanowią 25 proc. wśród wszystkich badanych. 1/4 spośród prawie 7 tys. badanych wyborów padła na dom nowoczesny – modny, często o surowej bryle, z przeszkleniami.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych