Polacy pomimo wzrostu cen inwestują w luksusowe nieruchomości

Trwająca od dwóch lat pandemia, niepewność w gospodarce, wzrost inflacji i brak alternatyw dla inwestowania kapitału, to wszystko przełożyło się na wzrost zainteresowania inwestycjami na rynku nieruchomości luksusowych. O sytuacji w segmencie nieruchomości premium rozmawiamy z Małgorzatą Nowodworską, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group.

Autor: housemarket.pl 04 stycznia 2022 12:19

  • Dobra luksusowe nie tracą na wartości, nawet podczas największych kryzysów.
  • Wzrost realny cen nieruchomości rok do roku w III kwartale wyniósł w Polsce 2,4 proc.
  • Najwyższe ceny są w Warszawie, gdzie za mkw nieruchomości trzeba zapłacić nawet do 60 tysięcy złotych. Zaraz po niej jest Kraków.
  • Głównych czynników cenotwórczych nieruchomości segmentu premium obok ich lokalizacji i standardu jest cała infrastruktura wokół nich.

Mimo, że na początku pandemii nastąpiło naturalne spowolnienie, rynek nieruchomości premium jest odporny na kolejne zawirowania. Z czego to wynika? Dlaczego ludzie tak chętnie kupują luksusowe nieruchomości?

Pewności lokaty kapitału, pewności braku spadku ich wartości, a także pewnej przyszłości swoich potomków. Dobra luksusowe nigdy nie traciły na wartości, nawet podczas największych światowych kryzysów i klienci dobrze o tym wiedzą. Najdroższe i najbardziej wartościowe aktywa zawsze trzymane są najdłużej i sprzedają się w najwyższej cenie. Wiedzą o tym nie tylko wprawni inwestorzy, ale również osoby lokujące swoje środki w tego typu inwestycje od wielu pokoleń, bo nigdy na nich nie stracili.

Mieszkania na całym świecie drożeją.

Wzrost realny cen nieruchomości rok do roku w III kwartale wyniósł w Polsce 2,4 proc. Kilkunastoprocentowe podwyżki odnotowano w Szwecji, Holandii, na Słowacji, w Danii oraz w Luksemburgu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wygląda wobec tego rynek nieruchomości luksusowych w Polsce?

Europa jest wyjątkowa. To stary kontynent – moim zdaniem najpiękniejszy. Kontynent z niesamowitą architekturą. Polska wciąż wypada nieźle jeśli chodzi o cenę za mkw na Starym Mieście w zestawieniu z Wiedniem czy Berlinem. Dla porównania w Londynie ceny najdroższych penthouse-ów w rezydencji Hyde Park One sięgają ok. 530 tysięcy złotych za m2. Polska ma świetną lokalizację, ponieważ leży w środku Europy, stabilną sytuację polityczną i ekonomiczną, dobrze się tutaj żyje i w perspektywie cen europejskich jest wciąż stosunkowo tanio.

CZYTAJ TEŻ: ZOBACZ NAJPIĘKNIESZE APARTAMENTY W POLSCE 

Najwyższe ceny są w Warszawie, gdzie za mkw nieruchomości trzeba zapłacić nawet do 60 tysięcy złotych. Zaraz po niej jest Kraków, gdzie dobrych działek jest jak na lekarstwo, a działek na Starym Mieście już właściwie nie ma.

Aby znaleźć apartament z parkingiem podziemnym i klimatyzacją, strefą spa/Wellness, siłownią oraz – w przypadku Krakowa – z widokiem na Wawel lub w jego bliskim sąsiedztwie, trzeba się sporo naszukać. To właśnie jeden z powodów dla którego Angel Wawel czy Angel Stradom sprzedają się w zawrotnych cenach. W przypadku tych inwestycji mamy tzw. „whole package” apartamentu premium: lokalizację z widokiem na Wawel bądź ogrody Bernardynów lub Misjonarzy, całą infrastrukturę nowoczesnego budownictwa z podziemnym parkingiem, ochroną 24h, klimatyzacją, spa, Wellness oraz prywatną siłownią. W tego typu inwestycjach cena wynosi nawet 38 tysięcy złotych za m2. Ceny apartamentów rosną również we Wrocławiu i Trójmieście. W stolicy Dolnego Śląska ceny niektórych nieruchomości przekraczają już 30 tysięcy złotych.

Co sprawia, że rynek nieruchomości luksusowych jest odporny na kryzysy występujące w gospodarce?

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych