Polacy tłoczą się w małych mieszkaniach

Dane Eurostatu wskazują, że Polska zajmuje jedną z ostatnich pozycji pod względem liczby pokoi przypadających na osobę. Za nami są tylko Serbia, Rumunia i Macedonia.

Autor: HouseMarket.pl 31 sierpnia 2016 15:42

Dane Eurostatu dotyczą mieszkań własnościowych w budynkach wielorodzinnych, a więc w popularnych blokach i kamienicach (bez mieszkań wynajmowanych). Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 1,5 pokoju na osobę. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Belgii, gdzie na jedną osobę przypada 2,4 pokoju. Bardzo dobre warunki mieszkaniowe są także na Cyprze (2,1) i w Finlandii (2). Na samym końcu europejskich krajów są Macedonia (0,8), Serbia i Rumunia (po 0,9). Polska ex aequo z Bułgarią i Słowacją zajmuje kolejne od końca miejsce. Na jednego mieszkańca tych państw przypada jeden pokój w mieszkaniu.

 

Struktura sprzedaży mieszkań w podziale na liczbę pokoi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według agencji Metrohouse na rynku mieszkaniowym przeciętny metraż nabywanych mieszkań wynosi od 50 mkw. (Łódź) do 60 mkw. (Poznań). Są to zwykle albo mieszkania dwupokojowe, albo niewielkie lokale trzypokojowe. Popyt na tego typu mieszkania nie zmienia się od kilku lat. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zwykle dwupokojowe mieszkania nabywane są przez pary/małżeństwa, to średnia liczba pokoi na mieszkańca podawana przez Eurostat pokrywa się z obecną sytuacją rynkową.

Liczba pokoi przypadających na mieszkańca kraju.

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że w przeciwieństwie do krajów Europy zachodniej, w Polsce pokoje w istniejących mieszkaniach są zwykle nieco większe, co wynika z rozporządzenia zawierającego minimalną wielkość pomieszczeń w lokalu mieszkalnym. Może to w pewnym sensie tłumaczyć odległą pozycję Polski w statystykach. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach miejsce na liście może się poprawić. Wszystko to m.in. dzięki wzrostowi popularności tzw. mieszkań kompaktowych.

– Dziś singiel poszukujący mieszkania ma do wyboru popularne kawalerki lub nieznacznie droższe, dobrze zaprojektowane mieszkania dwupokojowe, których atutem jest możliwość urządzenia sypialni. Dlatego kupując mieszkania na własne potrzeby coraz częściej decydujemy się na dwa pokoje – mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Potwierdzają to dane sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. 44 proc. sprzedawanych za pośrednictwem Metrohouse lokali to mieszkania dwupokojowe, a co trzecie – trzypokojowe. Tylko 15 proc. sprzedaży stanowią kawalerki. Duża ich część nie jest jednak nabywana na własne cele, ale pod wynajem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych