Polacy tracą na lokatach 4,9 mld zł

Gdyby Polacy poświęcili więcej czasu na szukanie najlepiej oprocentowanych lokat, zyskaliby na tym nawet 4,9 mld zł w ciągu roku – wynika z szacunków Open Finance.

Autor: HouseMarket.pl 02 grudnia 2016 11:34

Najlepsze produkty pozwalają zarobić nawet dwa razy więcej niż rynkowa średnia, ale wiążą z bankiem dodatkowymi produktami. Niewysokie oprocentowanie bankowych depozytów łatwo zniechęca do poszukiwania najlepszej oferty rynkowej. Różnice pomiędzy tym na co można liczyć w poszczególnych bankach często nie przekraczają zaledwie części punktu procentowego.

- Trudno się temu dziwić skoro, w związku z niskim poziomem stóp procentowych, Polacy idąc do banków otrzymują przeciętnie tylko 1,68 proc. w formie odsetek – wynika z najświeższych danych NBP. Takie było we wrześniu br. przeciętne oprocentowanie bankowej lokaty. Gdyby tego było mało, od tego czasu oferty banków stały się jeszcze mniej atrakcyjne, a pamiętajmy, że nawet od skromnego zysku z depozytu, trzeba odjąć prawie jedną piątą odsetek tytułem podatku (19 proc. tzw. podatku Belki) – tłumaczy Bartosz Turek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dłuższe rozstanie z pieniędzmi się nie opłaca

Teoretycznie jeśli na dłużej oddamy pieniądze do banku, powinniśmy móc liczyć na wyższe odsetki. Praktyka pokazuje jednak, że tak nie jest. Co prawda produkty krótkie (do miesiąca) są najniżej oprocentowane (średnio 1,32 proc.), ale te roczne i dłuższe także nie należą do rynkowej czołówki z przeciętnym oprocentowaniem na poziomie 1,54 proc. Co to znaczy? Odkładając 10 tys. zł na taki procent na rok można liczyć na 154 zł odsetek. Po opodatkowaniu daje to niecałe 125 zł rocznego zysku.

Wyraźnie lepsze warunki dają lokaty krótsze niż roczne – szczególnie te zakładane na maksymalnie trzy miesiące. We wrześniu ich przeciętne oprocentowanie opiewało na 1,84 proc. Tak wysoki wynik jest pokłosiem faktu, że banki w tej grupie oferują najczęściej promocyjne warunki lokowania kapitału.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych