Polacy wolą mieszkania z rynku pierwotnego

Rynek mieszkań deweloperskich w Polsce z roku na rok bije kolejne rekordy. W 2020 roku oddano do użytku najwięcej mieszkań od lat 80-tych, a w pierwszym półroczu 2021 roku padł historyczny rekord sprzedaży. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie portalu Gumtree.pl, dla Polaków już sam fakt, że będą mieszkać w nowym budownictwie, jest bowiem bardziej istotny niż cena.

Autor: housemarket.pl 25 stycznia 2022 14:59

  • Miniony rok przyniósł rekordową sprzedaż mieszkań. W pierwszym półroczu 2021 roku deweloperzy sprzedali w tych miastach 39 tys. mieszkań.
  • Dla osób, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, od ceny ważniejszy jest już sam fakt, że będą mieszkać w nowym budownictwie.
  • Polacy wolą wykończyć mieszkanie samodzielnie, niż remontować.

Polski rynek mieszkań deweloperskich od dwóch lat notuje historyczne wyniki. Według danych GUS, w 2020 roku w Polsce oddano do użytku niemal 222 tys. lokali mieszkalnych – najwięcej od 40 lat, a jak wynika z danych Eurostatu, już w 2019 roku nieruchomości z rynku pierwotnego stanowiły aż 49 proc. wszystkich transakcji mieszkaniowych.

Z kolei miniony rok przyniósł rekordową sprzedaż. Firma JLL, która co kwartał zbiera dane w raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce”, badając sześć największych rynków w kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź), policzyła, że w pierwszym półroczu 2021 roku deweloperzy sprzedali w tych miastach 39 tys. mieszkań i było to najlepsze półrocze w historii rynku pierwotnego w Polsce. Co w takim razie skłania Polaków do zakupu mieszkań deweloperskich?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jakość mieszkania ważniejsza od ceny

Preferencje polskich konsumentów w tym obszarze zbadała w 2019 roku agencja SW Research na zlecenie portalu Gumtree.pl. Wśród danych zebranych w raporcie „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy” znalazły się m.in. czynniki, które mają największy wpływ na decyzję o zakupie lokalu.

Okazało się, że wśród tych najważniejszych, Polacy wymieniają lokalizację i cenę, ale dla osób, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, od ceny ważniejszy jest już sam fakt, że będą mieszkać w nowym budownictwie. 45 proc.  ankietowanych wskazało, że jest to dla nich czynnik determinujący podjęcie decyzji. Co więcej, 33 proc. respondentów przyznało, że ważna jest dla nich również lepsza jakość nowego budownictwa – zarówno instalacji, jak i wykończenia.

Energooszczędność nowych budynków i niższe rachunki za prąd

Lepsza jakość, na którą wskazują ankietowani, znaczy dziś dużo więcej niż tylko wysoki standard i przekłada się zarówno na komfort mieszkania, jak i koszty użytkowania budynku oraz mieszkania. Są one zasługą lepszej efektywności energetycznej nowych obiektów, a także inteligentnych technologii, które deweloperzy coraz częściej, wprowadzają do swoich projektów w standardzie.

- Wyższa energooszczędność budynków ma dla nabywców wymierne korzyści. Dzięki nowym technologiom i materiałom, jako deweloperzy, możemy projektować i budować takie osiedla i mieszkania, które pozwalają korzystać z energii w zrównoważony sposób. Oszczędności, które można poczynić na zużyciu prądu i ciepła, dzięki takim technologiom, jak chociażby system automatyki mieszkaniowej Appartme by Skanska, sięgają nawet kilkunastu procent w skali roku – tylko dzięki racjonalizacji konsumpcji energii. Ma to wielkie znaczenie zwłaszcza teraz, gdy ceny energii nie przestają rosnąć – podkreśla Artur Łeszczyński, menadżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

CZYTAJ TEŻ: JAKI WPŁYW NA RYNEK NIERUCHOMOŚCI BĘDZIE MIAŁ POLSKI ŁAD? 

Elastyczne rozkłady mieszkań

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych