Połowa nieruchomości w Polsce jest nieubezpieczona

Według raportu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w ubiegłym roku strażacy gasili ogień w domach i mieszkaniach prawie 27 tys. razy. Z kolei z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że kradzieży z włamaniem w 2015 roku dokonało ponad 94,5 tys. razy.

Autor: HouseMarket.pl 22 sierpnia 2016 13:53

Szkody na mieniu mogą kształtować się od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych. Mimo, że z każdym rokiem liczba Polaków kupujących ubezpieczenia majątkowe sukcesywnie wzrasta, to i tak niespełna połowa nieruchomości w Polsce nadal nie jest ubezpieczona. Większość osób nie kupuje polisy gdyż uważa, że jest ona za droga. Tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe proponują coraz szersze zakresy ochrony i zachęcają do kupowania całych pakietów ubezpieczeniowych. Z tego względu polisy majątkowe są obecnie jednymi z najchętniej wykupowanych na rynku.

 Ochrona potrzebna cały rok

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Skutki nawałnic, przepięcia, włamania i kradzieże – to najczęstsze szkody wyrządzone na mieniu Polaków podczas letnich miesięcy. Ponad 40 proc. zgłaszanych w tym czasie szkód związanych jest z aurą, głównie gwałtownymi burzami i opadami. Firmy ubezpieczeniowe podają, że prawie 60 proc. wszystkich szkód mieszkaniowych to wynik zalania, głównie przez gwałtowne opady, awarie urządzeń i instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz szkody wyrządzone w tym zakresie przez sąsiadów. W III kwartale 2015 roku wybuchło ponad 124 tys. pożarów.

W lipcu było ich ponad 58 tys., w sierpniu prawie 42 tys., a we wrześniu ponad 24 tys. Stanowiło to prawie 45 proc. wszystkich ubiegłorocznych pożarów. O ile nawałnice i ich skutki odczuwalne są najczęściej w miesiącach letnich, o tyle inne zdarzenia występują cały rok. Wyraźny wzrost liczby interwencji do pożarów zauważalny był w styczniu 2015 i wynosił prawie 22 tys. W okresach zimowych ogień pojawia się najczęściej w wyniku dogrzewania mieszkań niesprawnymi piecykami lub innymi tego typu urządzeniami.

Warto więc posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały rok. Towarzystwa ubezpieczeniowe idą w tym zakresie jeszcze dalej. W najnowszej ofercie INTER Lokum ubezpieczyciel wprowadził ubezpieczenie domów i mieszkań z możliwością wykupienia polisy na okres dłuższy niż rok – nawet na 3 lata.

W jakim zakresie chcemy się ubezpieczać?

Najczęściej kupowane ubezpieczenia majątkowe obejmują ochroną ruchomości domowe, mury i elementy stałe domu lub mieszkania, a także OC w życiu prywatnym. Okazuje się, że ubezpieczeni posiadający takie polisy, nadal często nie wiedzą z jakich elementów się one składają. Ubezpieczyciele zaczynają jednak zauważać coraz wyraźniejszą zmianę w tym zakresie. – Z naszych analiz wynika, że odsetek kupujących polisy majątkowe „w ciemno”, kierujących się bardziej ceną niż zakresem ochrony, stale maleje. Klienci są coraz bardziej świadomi i mają duże oczekiwania, co do ochrony swoich majątków. Stąd też, w naszym najnowszym produkcie INTER Lokum zaproponowaliśmy np. ubezpieczenie garażu wolnostojącego, basenu, składziku na narzędzia, domu w budowie, a także ochronę obiektów znajdujących się poza miejscem ubezpieczenia jak domek letniskowy a nawet nagrobek – informuje ekspert z Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska S.A. – Klienci chcą też często ubezpieczać małą architekturę, elewację, ogrodzenie, czy też rośliny przydomowe. Ubezpieczenie OC rozszerzają o szkody mogące zostać wyrządzone podczas m.in. pływania jachtami czy motorówkami, zabawy dronem, uprawiania sportów ekstremalnych czy szkody wyrządzone w związku z posiadaniem i użytkowaniem koni – podkreśla ekspert.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych