Polska atrakcyjna dla inwestorów w sektorze nieruchomości

Ze wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej Polska jest krajem najczęściej wybieranym przez inwestorów na rynku nieruchomości. Inwestycje w tym sektorze najczęściej finansują polskie banki – wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej KPMG.

Autor: PAP 06 grudnia 2016 13:42

Według KPMG CEE „Property Lending Barometer 2016”, przeprowadzonego wśród blisko 100 instytucji finansowych w 21 krajach, łączny odsetek transakcji na polskim rynku nieruchomości wyniósł w pierwszej połowie 2016 roku 40 proc. wszystkich transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej (37 proc. z uwzględnieniem Rosji) i przekroczył wartość 2,07 mld euro.

Jak podkreślają autorzy raportu, Polska jest wciąż atrakcyjnym i perspektywicznym rynkiem dla inwestorów w sektorze nieruchomości, co znajduje odzwierciedlenie we wspieraniu projektów deweloperskich.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Finansowanie nieruchomości, jak wynika z raportu, nadal wspierają banki, które najczęściej inwestują w nieruchomości handlowe, stanowiące ponad połowę wszystkich inwestycji (1,02 mld euro), a także biurowe (786 mld euro) oraz przemysłowe (261 mld euro).

- Polskie banki w dalszym ciągu zdecydowanie wspierają finansowanie nieruchomości. Spośród wszystkich krajów, które wzięły udział w badaniu, finansowanie nieruchomości ma strategicznie większe znaczenie tylko dla banków w Niemczech i Wielkiej Brytanii – powiedział Steven Baxted, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

Chociaż wartość inwestycji na europejskim rynku nieruchomości spadła w pierwszej połowie 2016 roku mniej więcej o 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, inwestycje w naszym regionie, jak podkreślił Baxted, wzrosły w tym czasie aż o 50 proc. Dodał, że Polska pozostaje atrakcyjnym krajem na rynku nieruchomości, przyciągając nowych inwestorów, którzy nie inwestowali wcześniej w kraju.

Jak oceniają autorzy barometru rynek nieruchomości w Polsce znajduje się w dobrej kondycji, dzięki stabilnym i korzystnym warunkom finansowania oraz dużej konkurencji między bankami.

- Ze względu na silną konkurencję o odpowiednich kredytobiorców w Polsce, banki próbują uzyskać przewagę nie tylko dzięki marżom odsetkowym, ale także innym istotnym warunkom kredytowym, takim jak okres amortyzacji kredytu. Kredytobiorcy żądają długich okresów amortyzacji, a jednocześnie najniższej możliwej spłaty kapitału w terminie – podsumowuje Steven Baxted.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych