Polska liderem w światowym eksporcie stolarki budowlanej

Początek br. przyniósł rekordowe wyniki polskiego eksportu stolarki, choć część tego wzrostu to efekt zmian cen, jednak dane są zaskakująco dobre - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. W 2021 r. Polska była światowym liderem w eksporcie okien z tworzyw sztucznych oraz drewnianych - dodał.

Autor: pap 26 maja 2022 09:41

Jak podał Polski Instytut Ekonomiczny w analizie przesłanej PAP, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej eksport produktów stolarki budowlanej wzrósł prawie 10-krotnie, do blisko 3 mld euro w 2021 r. Według statystyk International Trade Centre udział całej branży w światowym eksporcie tego typu wyrobów wyniósł 16,1 proc. i był o 1,54 pkt. proc. większy niż w roku poprzednim i o 2,4 pkt. proc. niż w 2019 r., czyli w okresie przed pandemią.

Analitycy Instytutu podkreślili, że Polska w 2021 r. była światowym liderem w eksporcie okien z tworzyw sztucznych oraz drewnianych osiągając odpowiednio 36,2 proc. i 28 proc. udział w światowym eksporcie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodali, że nasz kraj był wiceliderem, po Chinach, w eksporcie aluminiowych okien i drzwi z udziałem 9,2-proc. oraz trzecim, po Chinach i Brazylii, eksporterem drzwi z drewna z udziałem 8,3-proc., a także ósmym na świecie dostawcą stolarki z żeliwa lub stali z udziałem 4,1-proc.

"Według danych GUS w 2021 r. wartość eksportu stolarki z Polski wzrosła o 24 proc. r/r, zaś jej udział w polskim eksporcie wyniósł 1 proc. Najważniejszą pozycją towarową były drzwi i okna oraz ich ramy i progi drzwiowe z tworzyw sztucznych, których dostawy stanowiły aż ponad 50 proc. eksportu branży i wyniosły łącznie ok. 1,5 mld euro, aż o 28 proc. więcej niż rok wcześniej" - wskazano w analizie PIE.

Podano, że istotnymi kategoriami wyrobów były także okna z drewna oraz okna i drzwi z aluminium - wartość ich eksportu wyniosła odpowiednio 584,4 mln euro (wzrost o 11 proc. r/r) i 414,2 mln euro (wzrost o 27 proc.). Największy wzrost odnotowano w przypadku drzwi drewnianych - o 34 proc., do kwoty 328,7 mln euro.

PIE zaznaczył, że najważniejszymi rynkami zbytu dla stolarki budowlanej z Polski są państwa UE, a także Wielka Brytania i USA. Największym unijnym nabywcą są Niemcy, które w 2021 r. kupiły 35 proc. okien i drzwi z tworzyw sztucznych, ponad 25 proc. drzwi i okien z drewna i aluminium. "Z pozostałych państw UE ważnymi odbiorcami były także: Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Czechy, Słowacja i Szwecja, jednak ich udziały w poszczególnych grupach towarowych były zdecydowanie mniejsze" - poinformowano.

Ekonomiści PIE wskazali, że początek 2022 r. przyniósł kolejne rekordowe wyniki eksportu stolarki. Według danych GUS jego wartość w I kwartale wyniosła ok. 867 mln euro, czyli o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

"Część tego wzrostu wynika ze znaczącej zmiany cen, jednak są to i tak zaskakująco dobre wyniki. Przed przedsiębiorcami piętrzą się wyzwania: wysoka inflacja, niedobory surowców i półproduktów, problemy transportowe, spowolnienie gospodarcze oraz prawdopodobny spadek popytu na dobra trwałe" - oceniono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dodano, że wyzwaniem jest także utrzymanie zatrudnienia i konkurencyjności produkcji. Zdaniem analityków PIE szansą dla branży są programy termomodernizacji, m.in. w związku z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu, które będą wspierać koniunkturę na wyroby budowlane, w tym na nowoczesne dźwiękoszczelne i energooszczędne okna i drzwi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych