Polska Spółka Gazownictwa ostrzega przed oszustami podającymi się za gazowników

Wraz z przygotowaniami do uruchomienia sezonu grzewczego nadchodzą kontrole szczelności gazowych. Mogą to wykorzystać oszuści podający się za pracowników gazowni - ostrzegła w piątek Polska Spółka Gazownictwa. Dodano, że szczególnie narażone są osoby starsze.

Autor: PAP 09 września 2022 12:40

  • Zgodnie z prawem budowlanym oraz rozporządzeniami MSWiA każdy zarządca nieruchomości ma obowiązek corocznego przeglądu instalacji gazowych.
  • Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego w spółdzielniach mieszkaniowych w teren ruszają kontrole gazowników.
  • Oszuści mogą podszywać się pod pracowników gazowni.

Czas przed uruchomieniem sezonu grzewczego to okres przeprowadzania corocznych kontroli szczelności instalacji gazowych, ale również wytężonych działań oszustów, którzy podają się za pracowników gazowni" - zwróciła uwagę spółka w piątkowej informacji prasowej.

PSG wskazała, że oszuści podający się za pracowników gazowni m.in. oferują mieszkańcom po znacznie zawyżonych cenach detektory ulatniającego się gazu lub usługę sprawdzenia szczelności i sprawności instalacji gazowych. "Nasi pracownicy, jak również firmy zewnętrzne działające na nasze zlecenie, nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów" - podkreśliła spółka.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do rzekomej kontroli spółka zaleca kontakt z zarządcą budynku lub najbliższą gazownią. "Do dyspozycji naszych klientów jest także Contact Center, gdzie pod ogólnopolskim numerem telefonu +48 22 444 33 33 - czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 7-18 - można dokonać weryfikacji pracowników gazowni oraz czynności przez nich prowadzonych" - zaznaczył cytowany w informacji prasowej prezes zarządu PSG Robert Więckowski.

Spółka zaznaczyła, że ofiarami oszustów padają najczęściej osoby starsze mieszkające samotnie. "Dlatego tak ważna jest rozmowa z naszymi najbliższymi: rodzicami, dziadkami czy innymi członkami rodziny będącymi w podeszłym wielu, i uświadomienie im, na jakie zagrożenia mogą być narażeni" - podkreślono w informacji.

Dodano, że "fałszywych gazowników najczęściej uwiarygadnia strój, profesjonalny sprzęt do sprawdzania szczelności instalacji oraz teczka z rzekomymi listami adresowymi +klientów+".

Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGNiG. Zatrudnia ponad 11 tys. pracowników, działa na terenie całej Polski i dystrybuuje gaz poprzez ponad 200 tys. km gazociągów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych