Polska wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie

- Polska jest wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie – 365 przy średniej europejskiej 435. Planujemy do 2030 r. dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań – wskazał w czwartek wiceszef MIB Kazimierz Smoliński.

Autor: PAP 21 kwietnia 2017 09:19

- Planujemy do 2030 dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań. Dlatego jest Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego prowadzony jest przez BGKN pilotażowy program Mieszkanie Plus – powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Przytoczył dane BGKN, według których w tym roku rozpocznie się budowa 6 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Dodał, że rząd kończy prace nad funduszem ziemi Skarbu Państwa, czyli tzw. bankiem ziemi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Będą mogli z niego korzystać wszyscy, którzy będą chcieli budować – mówił. Według niego resort pracuje nad założeniami długotrwałej polityki senioralnej 2014-2020. Termin wprowadzenia został określony na drugi kwartał 2018 r. – dodał. Na razie znane są tylko założenia programu, m.in. związane z projektowaniem osiedli. Nie będą one mogły powstawać na przysłowiowym polu kapusty. Obok budowanych osiedli mają być przychodnie, sklepy oraz szkoły. Już powstaje pilotażowy projekt, uwzględniający rozwiązania dla osób starszych.

- Planujemy budowanie domów z uwzględnieniem dodatkowych potrzeb dla osób starszych. Powstaną pomieszczenia rekreacyjne, ambulatoryjne – mówił Smoliński. Dodał, że powstaną specjalne instrumenty dla gmin tak, by zwiększyła się liczba dostępnych mieszkań komunalnych, z których mogłyby korzystać osoby po przejściu na emeryturę.

- Będzie możliwość sprawdzenia stanu majątkowego osób mieszkających w pomieszczeniach komunalnych – wskazał. To ma przyczynić się do tego, że część komunalnych mieszkań sama się opróżni, bo jeżeli bogaty lokator będzie zmuszony płacić stawkę rynkową, to znajdzie inny, lepszy lokal – powiedział Smoliński. Jak relacjonował, planowana jest także 20-proc. dopłata dla kosztów powstających mieszkań w gminach, jeżeli czynsz nie będzie większy niż 4 proc. wartości odtworzeniowej. Dodał, że wtedy te mieszkania będą bardziej dostępne dla seniorów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych