Polski Ład. Kredyt bez wkładu łatwiej dostępny

Po 40-tce także dostaniemy kredyt bez wkładu własnego - tak wynika z aktualnej wersji ustawy procedowanej przez parlament. Z drugiej strony mniejsza część długu ma być gwarantowana przez państwo.

Autor: housemarket.pl 30 września 2021 13:29

  • Przyjęty projekt dot. wkładu własnego ułatwi proces pozyskania kredytu na mieszkanie.
  • Beneficjentami mogą być małżeństwa, rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci lub gospodarstwa domowe w których skład wchodzi osoba niepełnosprawna.
  • Osoby, które skorzystają z planowanego systemu gwarancji kredytowych będą też mogły liczyć na to, że budżet państwa pomoże im w spłacie długu.

W ocenie HRE Investments, przyjęty przez połączone komisje sejmowe rządowy pomysł na udzielanie kredytów bez wkładu własnego stawia mniej wymagań przed potencjalnymi kredytobiorcami. Główną zmianą względem pierwotnych zapowiedzi rządu jest zlikwidowanie limitu wieku. W aktualnej wersji nie ma nawet słowa o granicznym wieku potencjalnych kredytobiorców.

Gwarancje dla tych, którzy nie mają mieszkania

Analityk firmy zaznacza, że pozostało jednak kilka innych wymagań. Po pierwsze potencjalnymi beneficjentami mogą być małżeństwa, rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci. W aktualnej wersji procedowanej przez parlament beneficjentami programu mogą być też gospodarstwa domowe, w których skład wchodzi osoba niepełnosprawna – po spełnieniu dodatkowych warunków.
Co do zasady z pomocy będzie można skorzystać gdy nie ma się domu lub mieszkania. Z grona beneficjentów będą też wyłączone te osoby, które taką nieruchomość sprzedały lub darowały komuś z rodziny (I lub II grupa podatkowa). Od tych reguł jest wyjątek. Warunek nieposiadania własnej nieruchomości nie dotyczy osób, które mając co najmniej dwójkę dzieci mieszkają w za małej nieruchomości. Za taką uznawane jest na przykład w przypadku dwójki dzieci 50-metrowe mieszkanie, w przypadku trójki limit rośnie do 75 metrów, a przy czwórce pociech jest to już 90 metrów. Jeśli ktoś ma więcej dzieci, to niezależnie od tego jak duże ma mieszkanie lub dom, to nie jest to przeszkoda na drodze do skorzystania z gwarancji kredytowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodaje HRE Investments, są też wymagania dotyczące samego kredytu, który będzie można zaciągnąć z gwarancją. Okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat. Walutą kredytu musi być polski złoty, a do tego gwarancja ma opiewać na co najmniej 10 proc. ceny nieruchomości. W sumie jednak gwarancja kredytowa i wkład własny kredytobiorcy nie mogą łącznie przekroczyć 20 proc. ceny. Maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. złotych, a za jej udzielenie BGK ma pobierać 1 proc. prowizji. W praktyce będzie to więc kosztowało najczęściej kilkaset złotych, jednak nie więcej niż tysiąc.

Nowy członek rodziny obniży ratę kredytu

Jak zaznacza HRE Investments osoby, które skorzystają z planowanego systemu gwarancji kredytowych będą też mogły liczyć na to, że budżet państwa pomoże im w spłacie długu. Dotyczy to osób, których rodzina się powiększy. Mechanizm ten ma się nazywać spłatą rodzinną. I tak jeśli w rodzinie pojawi się drugie dziecko, to można będzie liczyć na nadpłatę kredytu w kwocie 20 tysięcy złotych. Przy trzeciej lub kolejnej pociesze nadpłata ma sięgnąć kwoty 60 tysięcy złotych. W sumie jednak w ramach tego mechanizmu nie będzie można dostać z budżetu więcej niż ta część kwoty kredytu, która w dniu porodu podlegała gwarancji. W sumie więc raczej nie wystąpi w praktyce sytuacja, w której łączna kwota spłaty rodzinnej wyniesie 100 tysięcy złotych. Wymagałoby to bowiem, aby w dniu udzielenia kredytu na świat przyszły co najmniej bliźniaki, które miałyby już co najmniej dwóję rodzeństwa.

Kraków poszkodowany

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych