Polski rynek mieszkaniowy u progu zmian

Polski rynek mieszkaniowy stoi u progu zmian zarówno jakościowych, jak i organizacyjnych. Wyzwania, ograniczenia oraz główne kierunki rozwoju tego rynku omawia najnowszy raport CBRE.

Autor: housemarket 19 lipca 2017 14:26

Polski rynek mieszkaniowy stoi u progu zmian zarówno jakościowych, jak i organizacyjnych. Najnowszy raport CBRE „Rynek mieszkaniowy w Polsce” skierowany jest do inwestorów kapitałowych oraz firm deweloperskich i ma na celu szczegółową analizę kondycji polskiego rynku mieszkaniowego. Publikacja omawia wyzwania i ograniczenia, a także główne kierunki rozwoju w jakim podąża rynek mieszkaniowy w Polsce, szczególną uwagę poświęcając rynkowi najmu, gdzie wyraźnie rośnie aktywność inwestorów instytucjonalnych.

Popyt inwestycyjny na zakup nowych mieszkań w Polsce napędzany jest zarówno przez czynniki makroekonomiczne, jak i przekonanie o długoterminowej wartości oraz bezpieczeństwie takiego rodzaju inwestycji. Rosnące od 2014 roku stopy zwrotu z wynajmu mieszkań, zachęcają osoby fizyczne do wycofywania środków z nisko oprocentowanych lokat bankowych i obligacji na rzecz inwestycji w mieszkania. Jednocześnie z perspektywy deweloperów rozwój rynku najmu to ogromny potencjał dla zwiększenia poziomu sprzedaży nowych mieszkań oraz atrakcyjna alternatywa dla zwiększenia skali i dywersyfikacji działalności. Korzyści z inwestowania na prywatnym rynku najmu dostrzegli również inwestorzy instytucjonalni. W latach 2016-2017 sfinalizowano pierwsze transakcje międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, które budują portfele mieszkań na wynajem i dla których rynek mieszkaniowy stał się równie atrakcyjny do inwestowania jak rynek biurowy czy handlowy.

- Wychodząc naprzeciw zachodzącym zmianom i potrzebom naszych klientów, CBRE aktywnie rozwija obszar usług adresowanych do inwestorów kapitałowych i firm deweloperskich operujących lub dopiero planujących swoją obecność na rynku mieszkaniowym. Nasza nowa publikacja to nie tylko kompendium wiedzy dla inwestorów, ale również praktyczny poradnik pozwalający zrozumieć procesy zachodzące na rynku oraz praktycznie wykorzystać tę wiedzę planując przyszłe inwestycje- mówi Artur Pietraszewski, Associate Director, Investment Properties, Residential, CBRE.

Raport przygotowany przez CBRE we współpracy z Baker McKenzie, szeroko opisuje zjawiska determinujące dynamikę sprzedaży nowych mieszkań oraz prawne uwarunkowania dla rozwoju prywatnego i instytucjonalnego sektora wynajmu lokali. Prezentując historyczne i obecne procesy zachodzące na rynku mieszkaniowym, eksperci CBRE wskazują na perspektywy jego rozwoju, organizacyjne wyzwania towarzyszące procesowi zakupu portfela mieszkań na wynajem oraz przygotowania do wprowadzenia na rynek takiej oferty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych