Ponad 1,2 tys. mieszkań w budowie, czyli trzy kwartały programu Mieszkanie plus

Po trzech kwartałach w programie Mieszkanie plus osiągnęliśmy liczbę mieszkań w przygotowaniu 3-krotnie przewyższającą potencjał największych polskich deweloperów - mówił prezes BGKN Mirosław Barszcz. W przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań, w tym w budowie jest ponad 1,2 tys.

Autor: PAP 03 lipca 2017 13:02

Barszcz dodał, że łączna wartość inwestycji w ramach programu wynosi 2 mld zł.

Jak poinformowano w komunikacie, w poniedziałek wbito pierwsze łopaty pod budowę 215 mieszkań w Wałbrzychu, 329 mieszkań w Pruszkowie oraz 172 mieszkań w Gdyni. Wcześniej zainaugurowane zostały inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezes BGKN ocenił, że "w Polsce potrzeba działań, które w ciągu najbliższych kilkunastu lat zwiększą podaż mieszkań o około 60-70 tys. rocznie ponad to, co oferuje dziś rynek". "Tylko poprzez szeroką i opartą na zaufaniu współpracę instytucji finansowych, deweloperów i samorządów, działających wspólnie na rzecz mieszkalnictwa dostępnego, możemy efektywnie wypełnić tę lukę" - podsumował.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r., zakłada on m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.

W programie będą preferowane rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi.

Realizacji dostępnych cenowo inwestycji mieszkaniowych służy m.in. konkurs architektoniczny na dom modelowy dla programu Mieszkanie plus. Do konkursu zgłoszonych zostało 75 prac., z tego 12 zostało wyłonionych do drugiego etapu. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

W sobotę członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński poinformował, że w ramach programu Mieszkanie plus jest już blisko 1 mln metrów kwadratowych powierzchni działek.

BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych