Ponad 300 tys. wniosków o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora

Ponad 300 tys. złożonych wniosków o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora - podał we wtorek Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. 85 proc. wniosków dotyczy dofinansowania do zakupu dekodera.

Autor: pap 01 czerwca 2022 10:22

  • 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
  • Sejm w marcu znowelizował ustawę o wsparciu gospodarstw domowych, która ustanowiła świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw na zakup dekodera i 250 zł dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego
  • Program dofinansowania do zakupu dekodera potrwa do 31 grudnia 2022 roku.

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej wymaga posiadania sprzętu przystosowanego do nowego standardu DVB-T2/HEVC. Telewidzowie posiadający starszy sprzęt, a chcący nadal odbierać telewizję naziemną muszą dokupić specjalny dekoder lub wymienić telewizor na nowszy. Wsparcie finansowe osób, które nie są w stanie samodzielnie ponieść tego wydatku (kwota 250zł na zakup telewizora i 100zł na zakup dekodera), to główny cel projektu - wskazał resort.

Jak przypomniano, program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 r. i do tego czasu można otrzymać i zrealizować świadczenie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodano, że składając wniosek świadczeniobiorca oświadcza m.in. że gospodarstwo domowe jest trudnej sytuacji materialnej. Zakup bardzo drogich odbiorników cyfrowych, bez wyraźnego uzasadnienia (np. wynikającego z potrzeb zdrowotnych) może zostać w świetle prawa uznany za nadużycie - podkreślono.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć za pośrednictwem formularza online na platformie gov.pl oraz Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej - lista placówek, gdzie można złożyć wniosek.

W związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji i danych Krajowego Instytutu Mediów, że 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, Sejm w marcu znowelizował ustawę o wsparciu gospodarstw domowych, która ustanowiła świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera i 250 zł dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Przejście na nowy standard nadawania będzie prowadzone w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci - od 23 maja 2022 r. - łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych