Ponad 50 mln zł trafiło do śląskich gmin na zakwaterowanie uchodźców

Ponad 50 mln zł trafiło już do gmin woj. śląskiego na pokrycie kosztów zakwaterowania uchodźców z Ukrainy zarówno u osób prywatnych, jak i w punktach zbiorowych – poinformował we wtorek wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Autor: PAP 26 kwietnia 2022 13:21

Ze zgromadzonych w związku z tym danych wynika, że w woj. śląskim ponad 16 tys. obywateli Ukrainy przebywa w punktach zbiorowych, takich jak hotele, domy wczasowe, pensjonaty, sale gimnastyczne czy remizy ochotniczych straży pożarnych (OSP), a 25 tys. osób mieszka w lokalach udostępnionych przez osoby prywatne. Numer PESEL otrzymało dotąd w woj. śląskim ponad 106 tys. uchodźców.

"Żadne środki u nas nie leżą, wnioski są momentalnie rozpatrywane, staramy się, żeby kilka razy w tygodniu środki od nas wychodziły do gmin" - podkreślił wicewojewoda Chrząszcz, apelując jednocześnie do samorządów, by jak najszybciej wypłacały pieniądze osobom prywatnym goszczącym obywateli Ukrainy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak poinformował, najwięcej pieniędzy skierowano dotąd do Bielska-Białej i Częstochowy - po ponad 1 mln zł, Dąbrowy Górniczej - ponad 700 tys. zł i Rybnika - ponad 600 tys. zł.

"Są też 4 samorządy, które do tej pory nie otrzymały żadnych środków, ale wyłącznie dlatego, że nie złożyły wniosków. Kontaktowaliśmy się z nimi, twierdzą, że nie mają uchodźców, co jest raczej niemożliwe. Poprosiliśmy, by jeszcze dokładnie sprawdzono i jeśli jednak w tych gminach przebywają uchodźcy, to żeby wystąpić o pieniądze, jeśli nie dla instytucji, to dla mieszkańców, którzy goszczą obywateli Ukrainy" - powiedział wicewojewoda.

600 osób jest zakwaterowanych w remizach OSP. "Byłem w kilku w ostatnich dniach i chciałbym podziękować strażakom, bo zadbali nie tylko o komfort, ale też o serce. Okazuje się, że w niektórych remizach wszyscy mieszkający tam uchodźcy już pracują, wszyscy mają złożone wnioski. Naprawdę jest to wielka praca i wielkie serce OSP" - podkreślił Jan Chrząszcz.

Z kolei Państwowa Straż Pożarna, która odpowiada za transport uchodźców na terenie województwa, z dworca do punktu recepcyjnego, a stamtąd do miejsc zakwaterowania, przewiozła już 19 tys. osób. Z punktu recepcyjnego działającego w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów korzysta średnio ok. 50 osób na dobę. 1525 osób skorzystało dotychczas z punktu medycznego uruchomionego na dworcu PKP w Katowicach przez Szpital MSWiA w Katowicach. Według wojewody okazał się on bardzo ważny i potrzebny, korzystają z niego zarówno osoby, które właśnie przyjechały do miasta - nieraz po kilkudniowej podróży, jak i uchodźcy już przebywający w Katowicach.

Działający przy dworcu punkt weterynaryjny po okresie intensywnej pracy już zlikwidowano, ale podpisano umowę z punktem weterynaryjnym w mieście, gdzie uchodźcy mogą zbadać swoje zwierzęta i załatwić niezbędne formalności, umożliwiające podróżowanie z nimi po Unii Europejskiej.

Według danych Kuratorium Oświaty w Katowicach do szkół i przedszkoli w woj. śląskim przyjęto dotychczas 21 767 dzieci i młodzieży z Ukrainy, najwięcej do szkół podstawowych - 14 942. Do przedszkoli uczęszcza 4885 dzieci uchodźców, a do szkół ponadpodstawowych - 1940. Uruchomiono 272 oddziały przygotowawcze, składające się wyłącznie z dzieci ukraińskich, niemówiących w chwili przyjęcia po polsku. Uczęszcza do nich 4987 dzieci. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ joz/

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych