Ponad 5 mln zł od NFOŚiGW na wykup prywatnych działek na terenie Kampinosu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył ponad 5 mln zł na wykup 32,5 ha prywatnych działek leżących w granicach Kampinoskiego Parku Narodowego - poinformował w poniedziałek Fundusz. Nabycie tych terenów ma pozwolić ma lepszą ochronę lokalnej flory i fauny.

Autor: PAP 15 listopada 2021 13:29

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnił, że środki zostały przeznaczone na pierwokup działek leżących w granicach KPN. Chodzi o grunty we wsiach Stara Dąbrowa (gm. Leoncin) oraz Brzozówka i Małocice (gm. Czosnów), które znajdują się w okolicy Warszawy. Łącznie to 32,5 ha.

"Sfinansowanie obu projektów Kampinoskiego Parku Narodowego ze środków krajowych jest kontynuacją wieloletniej aktywności NFOŚiGW. Tylko w 2021 r. dzięki pomocy finansowej NFOŚiGW zrealizowano 17 pierwokupów na kwotę blisko 10 mln zł. Parki Narodowe w Polsce wykupiły 126 ha gruntów, by móc w pełni prowadzić działania ochronne na wykupionych terenach" - podkreślono.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Narodowy Fundusz przekazał, że tereny we wsi Stara Dąbrowa (4 ha) są obszarem żerowania gniazdującej pary dudka, a także siedliskiem lęgowym pokląskwy, derkacza, kropiatki, kszyka oraz żurawia. Regularnie na tych terenach żerują też bociany, myszołowy, orliki krzykliwe.

Dodano, że z kolei we wsi Brzozówka i Małocice wykupiono ponad 28 hektarowy, gdzie znajduje się kompleks zmeliorowanych, wilgotnych i podmokłych łąk oraz zadrzewień. Podkreślono, że znajdują się tam cenne okazy flory, to też miejsce rozrodu płazów, w tym kumaka nizinnego.

Tereny, które wykupiono dzięki pomocy NFOŚiGW, są również miejscem schronienia i żerowania dla przebywających w tamtej okolicy i migrujących łosi, jeleni, saren, dzików, lisów, borsuków, a także wilków. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych