Poprawia się poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego

Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości poprawia się poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - ocenił w czwartek na posiedzeniu Sejmu szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w tym roku na inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej przeznaczone będą prawie 3 mld zł.

Autor: PAP 26 lutego 2021 08:35

Adamczyk przedstawiając w Sejmie informację w sprawie stanu przygotowań do możliwej fali powodziowej w Polsce podkreślił, że "rząd PiS dba o bezpieczeństwo Polaków", a podległe rządowi instytucje działają 24 godziny na dobę "bez przerwy monitorując sytuacje powodziową w każdym regionie kraju".

Szef MI wskazał, że w całym kraju istnieją 52 zbiorniki, które są ważne dla ochrony przeciwpowodziowej. Dodał, że 41 z nich jest administrowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a w pozostałych przypadkach rząd współpracuje z zarządcami zbiorników.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zimowa osłona przeciwpowodziowa koncentruje się na monitorowaniu zjawisk lodowych na rzekach oraz prowadzeniu akcji lodołamania na Odrze zachodniej, Jeziorze Dąbie, Warcie, Noteci, dolnej Wiśle i na Zbiorniku Włocławek" - powiedział.

Adamczyk wskazał, że akcja lodołamania na Odrze rozpoczęła się 15 lutego, a dwa dni później do akcji przystąpili partnerzy niemieccy. Łącznie pracowało 13 lodołamaczy, w tym 7 polskich" - powiedział.

Dodał, że bardziej angażująca była akcja lodołamania na Wiśle. Jak zaznaczył, od 17 lutego lodołamacze pracują tam nieprzerwanie. Zaznaczył również, że pracownicy Wód Polskich byli w stałym kontakcie z samorządowcami z Płocka i powiatu płockiego.

Z informacji przedstawionej przez szefa MI wynika, że Wody Polskie dysponują obecnie flotą 24 lodołamaczy, a w budowie są kolejne cztery maszyny. Adamczyk dodał, że obecnie wały przeciwpowodziowe monitoruje ok. 1000 osób. Wskazał ponadto, że tylko w tym roku na nowe inwestycje i utrzymanie przeznaczone zostanie prawie 3 mld zł.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował natomiast, że głównym instrumentem, który posiada MSWiA jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - to 503 jednostki ratowniczo-gaśnicze funkcjonujące w ramach komend powiatowych czy miejskich.

Wskazał również, że w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego, w skład którego wchodzą oddziały i pododdziały taktyczne, logistyczne i szkolne, do działań w związku z powodzią może zostać zadysponowanych 27 kompanii specjalnych.

"To łącznie ok. 700 ratowników, 280 pojazdów, 96 łodzi, 64 pompy dużej wydajności, 60 pomp małej wydajności, 28 agregatów prądotwórczych, 22 kontenery przeciwpowodziowe z zaporami do podnoszenia korony wałów przeciwpowodziowych" - wyliczał wiceszef MSWiA. Dodał, że obecnie służby są w stanie podnieść o pół metra wały przeciwpowodziowe na długości 80 km.

Poinformował ponadto, że komendant główny PSP dysponuje także kompaniami szkolnymi w składzie których jest ok. 200 słuchaczy. Zapewnił, że do podjęcia działań gotowe są również ochotnicze straże pożarne, które są poza Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym.

Wąsik zaznaczył, że jednostki PSP i OSP zostały zaangażowane do działań na terenie Płocka 9 lutego i prowadza je do tej pory. W zakres ich działań weszły m.in. prowadzenie ewakuacji mieszkańców i zabezpieczenia mienia przed zalaniem. Strażacy także uszczelniali, zabezpieczali i podwyższali wały przeciwpowodziowe.

Dodał, że 10 lutego komendant główny PSP zadysponował grupę operacyjną celem wsparcia struktur PSP w Płocku na miejscu działań oraz w celu dokonania rozpoznania w zakresie uzupełnienia potrzeb siłami centralnego odwodu operacyjnego.

Zaznaczył, że rząd dysponuje tzw. rezerwą klęskową, gdyby trzeba było pokrywać straty wynikające z powodzi. "Na ten cel mamy zabezpieczone 1,1 mld zł, z czego 900 mln zł jest przeznaczone na projekty przeciwpowodziowe, są też pieniądze przeznaczone na ewentualne zasiłki" - mówił.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych