Popyt na kredyty mieszkaniowe we wrześniu nadal na plusiehousemarket.pl - 08 października 2020 14:44


Kolejny, dziewiąty w tym roku odczyt BIK Indeksu wyniósł +5,4 proc. Na jego wartość pozytywnie wpłynął zarówno wzrost liczby osób starających się o kredyt, jak i zwiększenie średniej wnioskowanej kwoty, która wyniosła we wrześniu br. 291,83 tys. zł i była o 4,9 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Biuro Informacji Kredytowej podało, że we wrześniu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 37,7 tys. klientów, rok wcześniej 35,8 tys. – oznacza to wzrost o 5,3 proc. W porównaniu do sierpnia 2020 roku liczba wnioskujących wzrosła o 15,4 proc., zaś w stosunku do minimum z kwietnia 2020 roku zwiększyła się aż o 35,5 proc.

- Wrześniowe dane BIK odnośnie popytu na kredyty mieszkaniowe bardzo pozytywnie zaskoczyły. Po raz pierwszy od czasu pandemii odnotowaliśmy wzrost liczby wnioskodawców ubiegających się o kredyt o całe 5,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wyniki pokazują konsekwentną odbudowę popytu, który od najniższego poziomu na początku lockdownu wzrósł już aż o 35,5 proc. - mówi Kinga Burcan, ekspert kredytowy, partner zarządzający w Trinity Finance.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wynik ten potwierdza zapoczątkowaną w czerwcu, lipcu i sierpniu odbudowę popytu na rynku kredytów mieszkaniowych.

- Obserwowana dynamika wzrostu rynku kredytów hipotecznych, zarówno od strony popytowej, jak i średniej wartości wnioskowanego kredytu, jest bardzo pozytywnym sygnałem dla całego sektora finansowego oraz nieruchomościowego. Warto jednak pamiętać, że dane te nie muszą oznaczać ostatecznego przełamania trendu. Niestety liczba zachorowań wciąż rośnie. Musimy się liczyć z ewentualnym pogorszeniem sytuacji pandemicznej oraz wprowadzeniem ponownych restrykcji w sektorze bankowym, które mogą znów spowolnić rynek - podsumowuje Kinga Burcan.