Popyt na mieszkania w 2022 osłabnie, ale ceny i tak będą rosły

Popyt na mieszkania w 2022 roku zwolni. Wzrośnie zainteresowanie kupnem mieszkań przez osoby, które posiadają nadwyżki finansowe i chcą je ochronić przed inflacją. Inwestorzy instytucjonalni nadal będą aktywni. O perspektywach dla branży nieruchomości mówi Cezary Grabowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Bouygues Immobilier Polska.

Autor: housemarket.pl 07 lutego 2022 08:03

  • W 2022 r. należy spodziewać się dalszych wzrostów cen mieszkań, choć nie będzie on tak intensywny jak w 2021 roku.
  • Koszty budowy i realizacji inwestycji mają wzrosnąć.
  • Zwiększy się zainteresowanie zakupem mieszkań ze strony funduszy inwestycyjnych.
  • 2022 umocni trend korzystania przez deweloperów z nowych technologii.

Na rynku mieszkaniowym aktualnie możemy obserwować kilka istotnych zjawisk. Deweloperzy są pod presją kosztów. Rosną ceny materiałów budowlanych i wykonawstwa, brakuje też atrakcyjnych działek. W kolejnych miesiącach będziemy kontynuować zeszłoroczne trendy. Ale nie z tak dużym sukcesem, musimy liczyć się ze spadkiem popytu, ze względu na rosnące stopy procentowe, wzrost inflacji, a także rozwój najmu instytucjonalnego.

- Patrząc w szerszym planie na rynek nieruchomości trzeba stwierdzić, że w tym roku nabrał rumieńców i dynamicznie przyśpieszył. Można zaryzykować twierdzenie, że jest to odreagowanie po poprzednim roku. Wówczas popyt w pewnym momencie nieco przygasł, zwłaszcza w porównaniu do okresu przed pandemią, kiedy był mocno rozkręcony. Teraz zainteresowanie kupujących znów jest duże. Widać to w poziomie sprzedaży: odnotowujemy pod tym względem wyniki lepsze niż w ubiegłym roku. Jednak w tym roku pojawił się jeszcze dodatkowy impuls o charakterze makroekonomicznym. Mam na myśli poziom stóp procentowych, które utrzymywały się przez dłuższy czas na bardzo niskim pułapie, w połączeniu z relatywnie wysoką inflacją. Dla wielu osób był to istotny argument przemawiający za lokowaniem kapitału w nieruchomościach. W tej chwili wszystko wskazuje więc na to, że ceny mieszkań będą nadal rosły. Przy czym nie mamy do czynienia z tzw. bańką. Decydują o tym określone czynniki makroekonomiczne. Przewiduję, że w najbliższym roku będziemy o nich w Polsce dużo mówić i szczegółowo je analizować - mówi Cezary Grabowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: NASZYM CELEM JEST KONSEKWENTNE ZWIĘKSZANIE SPRZEDAŻY 

Ekspert dodaje, że 2022 umocni trend korzystania przez deweloperów z nowych technologii, także po to by zaspokoić proekologiczne aspiracje klientów.

- Chcę wskazać jeszcze jeden trend, o charakterze długofalowym - to idea zrównoważonego budownictwa. Naszym celem jest tworzenie przestrzeni najlepszych do życia. Jak to rozumieć? W naszych projektach uwzględniamy wszystko, co przekłada się na dobrostan mieszkańców, czyli sprzyja aktywności, relaksowi i kontaktowi z przyrodą, wzmacnia bioróżnorodność, pozwala odpowiedzialnie korzystać z zasobów i tworzy harmonię w bliskim otoczeniu inwestycji. W praktyce przyjmujemy np. taką zasadę, że w każdym nowym projekcie wykorzystamy przynajmniej trzy rozwiązania ekologiczne. Idea zrównoważonego budownictwa staje się coraz istotniejszym punktem odniesienia zarówno dla deweloperów, jak i dla klientów - wyjaśnia Cezary Grabowski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych