Posłanka Paulina Henning-Kloska o projekcie ustawy o pomocy kredytobiorcom

Podwyższenie dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, który uprawnia do skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, podwyższenie miesięcznej transzy wsparcia, ułatwienie korzystania z wakacji kredytowych - m.in  takie propozycje zakłada projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom przygotowany przez Polskę 2050.

Autor: housemarket.pl 06 maja 2022 14:00

Wczoraj RPP pieniężnej podniosła po raz 8 stopę procentową. Rada Polityki Pieniężnej ustaliła główną stawkę na poziomie 5,25 proc. Przez ostatni miesiąc wynosiła ona 4,5 proc. Oznacza to m.in. dalszy wzrost rat kredytów hipotecznych.

W rozmowie z radiem TOK FM Paulina Henning-Kloska mówiła o potrzebnych rozwiązaniach wspierających kredytobiorców. Posłanka wyjaśniła, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy kredytobiorcom umożliwia racjonalne korzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według Henning-Kloski na razie gromadzi się w tym Funduszu ogromne pieniądze, natomiast większość obywateli, którzy znajdą się w trudnej sytuacji, nie ma możliwości racjonalnego skorzystania z tego, to znaczy w taki sposób, by nie popaść w spiralę długu.

- Projekt leży w sejmie od dawna. Przedstawiliśmy propozycje odnośnie tego jak pomagać klientom kredytowym, w tym urealnienie zasad funkcjonowania funduszu wsparcia kredytobiorców, tak by faktycznie on działał, żeby środki z niego obyły wykorzystywane. Aktualnie leżą one na rachunku, a warunki korzystania z nich są zbyt restrykcyjne. Chodzi o to aby dać pomoc punktową tam gdzie ona jest najbardziej potrzebna. Dlaczego punktowo, a nie całościowo, jak niektórzy proponują mrożenie WIBOR-u czy rat? Po pierwsze pomoc punktowa jest potrzebna, musimy bowiem podtrzymać zdolność narodu do spłaty kredytów mieszkaniowych i utrzymanie tych kredytów, które mamy. Jest to propozycja tańsza dla klientów depozytowych. Jeżeli zamrozimy całkowicie raty kredytów to ktoś musi za to zapłacić. Nie łudźmy się że zapłacą banki, zapłacą klienci depozytowi. Uważamy że ta propozycja jest wywarzona i pozostawia też narzędzia w rękach państwa do walki z inflacją. Aby opanować sytuację na rynku kredytowym musimy zwalczyć inflację - powiedziała Paulina Henning-Kloska.

Dodała, że projekt będzie poszerzany także o przepisy ułatwiające możliwość skorzystania z wakacji kredytowych.

- Aktualnie mamy niezwykle restrykcyjne prawo bankowe. Powinniśmy rozszerzyć możliwości korzystania z wakacji kredytowych. Mniej restrykcyjne muszą być także warunki ich przyznawania. Każdemu może potknąć się noga i banki przyznając kredyt muszą to uwzględniać - dodała Paulina Henning-Kloska.   

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych