Posłowie z porawkami do projektu noweli finansowania programów mieszkaniowych

Projekt noweli ws. finansowania programów mieszkaniowych trafi do ponownego rozpatrzenia przez sejmową Komisję Infrastruktury. W środę posłowie zgłosili do niego kolejne poprawki, m.in. zmierzające do przyspieszenia realizacji inwestycji przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Autor: pap 26 maja 2022 10:07

  • Projekt usprawni proces finansowania budownictwa komunalnego i socjalnego. Wprowadza zmiany do 25 ustaw.
  • Przewiduje nowe źródło finansowania programu - ze sprzedaży skarbowych papierów wartościowych.
  • Posłowie chcą by środki zostały wykorzystane do remontów, przygotowania do zamieszkania pustostanów, które są w posiadaniu samorządów.

Projekt ma usprawnić finansowanie programu budownictwa socjalnego i komunalnego, obejmującego bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa udzielane głównie jednostkom samorządu terytorialnego i organizacjom pożytku publicznego na rozwój budownictwa zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach.

Zgodnie z projektem Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł zawierać umowy finansowego wsparcia z beneficjentami w ramach limitu wydatków ustalonego na dany rok budżetowy. Projekt przewiduje też nowe źródło finansowania programu - ze sprzedaży skarbowych papierów wartościowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podczas drugiego czytania sprawozdawca projektu Anna Paluch (PiS) podkreśliła, że projekt wprowadza zmiany do 25 ustaw. Jak poinformowała, projekt przewiduje m.in. możliwość zaktualizowania kwoty wsparcia z Funduszu Dopłat o maksymalnie 20 proc. wartości przedsięwzięcia mieszkaniowego w sytuacji wzrostu kosztów.

W przypadku niezrealizowania przez SIM (Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową) usługi publicznej zgodnie z umową zawartą z gminą będzie następował zwrot środków do Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa lub Funduszu Dopłat - wskazała Paluch. Środki niewykorzystane gmina będzie mogła przeznaczyć na inne przedsięwzięcia mieszkaniowe.

W ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadzono zmiany dotyczące sprawozdawczości finansowej KZN, ograniczono też liczbę członków rad nadzorczych SIM wskazywanych przez KZN i doprecyzowano przepisy o ich wynagrodzeniu. "Umożliwiono też przekazywanie gminie przez KZN nieruchomości w celu zbycia jej na zasadach ustawy lokal za grunt i włączono powiaty w mechanizmy działania ustawy lokal za grunt" - powiedziała Paluch.

W ustawie o ochronie praw lokatorów zaproponowano możliwość wydłużenia przez gminy w drodze uchwały (ponad ustawowe 3 miesiące) okresu, za który osoby ubiegające się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego zobowiązane będą wykazać w deklaracji wysokość dochodu. Wprowadzono też zmiany do ustawy covidowej przywracające normalne funkcjonowanie zebrań i zgromadzeń spółdzielni mieszkaniowych - przekazała Paluch.

Jerzy Polaczek (PiS) zgłosił 11 poprawek, m.in. nakładającą obowiązek rozpoczęcia realizacji inwestycji mieszkaniowej nie później niż po upływie 12 miesięcy od objęcia udziałów w SIM przez gminę. Jak wyjaśnił, celem jest przyspieszenie realizacji inwestycji z wykorzystaniem środków rządowego wsparcia. Dodał, że w szczególnych sytuacjach będzie możliwy tryb wystąpienia do ministra ds. budownictwa o wyrażenie zgody na przesunięcie tego terminu.

Poprawki złożyła też Krystyna Sibińska (KO). "Wprowadzacie taki przepis w tym projekcie, który odbiera samorządom możliwość zarządzania nieruchomościami wspólnot, a jednocześnie przyznajecie taką możliwość SIM-om. Mam wrażenie, że chcecie przymusić samorządy do tego, by tworzyły lub przystępowały do SIM-ów. Nie widzę tutaj sensu i logiki, stąd też składam poprawki, by wycofać ten niepotrzebny zapis" - oznajmiła.

Adrian Zandberg (Lewica) po raz kolejny zaproponował podniesienie limitu środków na program budownictwa socjalnego i komunalnego - wcześniej jego poprawkę odrzuciła Komisja Infrastruktury. Podał też przykłady coraz wyższych cen najmu mieszkań w Warszawie, przekraczających w przypadku małych kawalerek 3 tys. zł. "Doprowadziliście do tego, że dach nad głową staje się towarem" - stwierdził.

Podczas dyskusji opozycja mówiła też, że rząd nie zrealizował obietnicy budowy 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus; pytała ponadto, dlaczego 12 proc. mieszkań w kraju - zgodnie z danymi GUS ze spisu powszechnego - jest niezamieszkanych.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński zaznaczył, że najważniejszą zmianą omawianego projektu jest umożliwienie wydatkowania dodatkowych pieniędzy z Funduszu Dopłat. "Do tej pory w ustawie jest limit wydatków rocznych. Chcemy, by można było wydawać pieniądze np. zaoszczędzone z innych zadań realizowanych przez nasze ministerstwo. Tam czeka 1,2 mld zł, a nawet więcej, które chcemy uruchomić z przeznaczeniem na Fundusz Dopłat" - oświadczył.

Jak przypomniał, Fundusz Dopłat to pieniądze, z których samorządy mogą realizować mieszkania komunalne i socjalne. "Od zeszłego roku mamy duży wzrost budowy nowych mieszkań komunalnych i remontów istniejącej tkanki mieszkaniowej. Chcemy, by te pieniądze też zostały wykorzystane do remontów, przygotowania do zamieszkania pustostanów, które są w posiadaniu samorządów. Znamy wstępne dane GUS o dużej liczbie pustostanów. Czekamy aż te dane zostaną doprecyzowane. Dziś wiemy na pewno, że duża część pustostanów to lokale, którymi dysponują gminy. Te pieniądze z Funduszu Dopłat myślę, że będą dobrze służyły remontom pustostanów. Na to można uzyskać do 80 proc. z Funduszu Dopłat" - wskazał Uściński.

Poinformował też, że dotychczas 300 gmin przystąpiło do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Wolumen mieszkań deklarowanych do wybudowania to ok. 30 tys.

Przypomniał też, że w czwartek wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która wesprze osoby, które kupują pierwsze mieszkania, ale też te, które na małym metrażu wychowują dzieci.

W związku ze zgłoszeniem poprawek projekt ponownie rozpatrzy Komisja Infrastruktury.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych