Poszukiwania odpowiedniej firmy fotowoltaicznej to igła w stogu siana

Na rynku energii odnawialnej znajduje się aktualnie ogromna liczba firm świadczących usługi związane z instalacjami fotowoltaicznymi. Jest to zdrowie i dobre dla naszego rynku, pozwala rozwijać przedsiębiorstwa, prezentować konkurencyjne warunki i daje możliwość komfortowego wyboru. Jakie jednak są kluczowe aspekty przy doborze firmy, z którą zrealizujemy inwestycję, na co zwracać uwagę?

Autor: housemarket.pl 07 lutego 2022 11:02

1. Cena

Ceny instalacji fotowoltaicznych u różnych producentów i firm zajmujących się dystrybucją i montażem są na zbliżonym poziomie ze względu na podobną technologię i koszty produkcji. Wyjątkowo niska cena może sugerować, że panele fotowoltaiczne zostały wykonane z gorszych materiałów lub w sposób niegwarantujący ich wysokiej jakości (np. składanie paneli z komponentów sprowadzonych z Chin). Rozmiar całej instalacji jest jednym z głównych czynników wpływających na jej koszt. Do obliczenia mocy instalacji konieczne jest oszacowanie, jakie zapotrzebowanie na energię ma dany obiekt. Dobrze jest więc najpierw dokładnie przeanalizować wysokość rachunków za prąd, a dokładnie roczne zużycie prądu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

2. Lokalizacja paneli fotowoltaicznych

Na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa również jej lokalizacja, czyli to czy zostanie zamontowana na dachu, czy gruncie. Najczęściej instalację montuje się na dachu i jest to znacznie korzystniejsze finansowo rozwiązanie. Ważne jest to, aby system montażowy był dokładnie dopasowany do rodzaju dachu i jego pokrycie. W inny sposób instalacja fotowoltaiczna będzie zamontowana na dachu płaskim, a w zupełnie inny sposób na dachu skośnym.

3. Sprawność i wydajność

Na rynku można spotkać ogniwa w trzech klasach jakości. Panele fotowoltaiczne przechodzą szereg testów jakościowych i wytrzymałościowych przeprowadzanych laboratoryjnie i potwierdzanych przez uprawnione jednostki certyfikujące. Ważnym miernikiem jakości paneli jest ich gwarantowana sprawność, która spada wraz z upływem lat. Producenci paneli najwyższej jakości gwarantują, że po 25 latach użytkowania ich sprawność będzie na poziomie około 85 proc. sprawności wyjściowej. Spadek sprawności paneli gorszej jakości będzie następował dużo szybciej.

4. Gwarancja

Dobrej jakości panele mogą bezawaryjnie działać jeszcze wiele lat po upływie gwarancji. Jedne z najstarszych nadal działających paneli słonecznych od ponad pół wieku pracują w trudnych warunkach kosmicznych na satelitach krążących na orbicie okołoziemskiej. We FreeVolt uważamy, że jednym z istotniejszych kryteriów przy doborze paneli jest ich gwarancja, dlatego dajemy naszym klientom aż 30 lat ochrony na zamontowane instalacje.

5. Sposób montażu

- Po sprawdzeniu wiarygodności i rzetelności firmy warto przyjrzeć się uważnie panelom. Trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne gwarantuje zamontowanie paneli na wystarczająco dużej liczbie punktów podparcia. Niestabilnie zamontowane panele mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości panel powinien posiadać certyfikat jakości wydany przez uprawnioną do tego jednostkę - mówi Łukasz Nowiński, Owner & Global Chief Executive Officer, FreeVolt.

6. Zakres usług

Ważne, by firma świadczyła swoje usługi kompleksowo.

- Jako FreeVolt nie jesteśmy zwykła firmą a spółką technologiczną z patentami. Jesteśmy twórcą technologii grafenowej i producentem paneli, więc wiemy o nich możliwie wszystko. To co nas wyróżnia, to z pewnością podejście do klienta i jego inwestycji jako długofalowego procesu, w którym jesteśmy obecni na każdym jego etapie. Od produkcji aż po montaż i opiekę posprzedażową. - podsumowuje Łukasz Nowiński.

7. Innowacyjność

Jednym z wyróżnikiem paneli fotowoltaicznych jest zastosowana technologia grafenowa. Opracowana i opatentowana metoda pozwala na zwiększenie wydajności nawet o 30 proc. Zapewniając przy tym długoletnią, bezawaryjną pracę. Dotychczas stosowana formuła technologii nie grafenowej jest podatna na mikropęknięcia podczas transportu i montażu. Matryca grafenowa znacznie lepiej reaguje na słabe oraz rozproszone światło, a całkowite zacienienie niektórych ogniw nie wpływa ma czułość pozostałych.

8. Dofinansowanie

Zamiast szukać oszczędności w kupowaniu tanich i niepewnych elementów instalacji fotowoltaicznej i zatrudnianiu nierzetelnych fachowców do jej montażu lepiej postarać się o finansowe wsparcie inwestycji z funkcjonujących źródeł dofinansowania ze strony rządu lub jednostek samorządu lokalnego. Mimo początkowych kosztów związanych z zakupem, instalacją oraz uruchomieniem całej konstrukcji, późniejsze rachunki za prąd zdecydowanie będą najlepszym zwrotem zainwestowanych pieniędzy. Warto wybierać parterów, którzy świadczą kompleksowe usługi doradcze w procesie dotacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych