Potrzebujemy miast dla pieszych

Zapytajmy świeżo upieczonych rodziców z odwiedzenia ilu ciekawych miejsc z góry rezygnują, bo dotarcie tam z wózkiem byłoby istnym survivalem?

Autor: HouseMarket.pl 27 stycznia 2017 14:44

Pierwszy komercyjny budynek biurowy w Polsce, Atrium 2, otrzymał właśnie certyfikat „Obiekt bez barier”. Jego twórcy zadali sobie trud, żeby zbadać czy z budynku i jego okolic będą mogli bez przeszkód korzystać rodzice małych dzieci, ludzie z niepełnosprawnościami ruchu, słuchu czy wzroku, osoby starsze i ci, którzy nie mówią po polsku. Jak się okazuje, w miejskiej dżungli przejście z punktu A do B to nie dla wszystkich taka prosta sprawa.

Jak korzystamy z komunikacji

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wydaje się, że osoby ze szczególnymi potrzebami to tylko wąska grupa, do której trzeba dostosować miejską przestrzeń. Nic bardziej mylnego. Już osiemnaście lat temu w Wiedniu władze zapytały kobiet i mężczyzn o to jak i dlaczego korzystają z miejskiej komunikacji. Odpowiedzi kobiet były dużo bardziej złożone niż męskie. Okazało się, że mężczyźni planowali dzień inaczej: przemieszczali się po mieście głównie podróżując do i z pracy. Kobiety korzystały z przestrzeni miasta w bardzo różnorodnych celach, załatwiając między innymi mnóstwo spraw związanych z życiem rodzinnym na piechotę –  mówi Joanna Ejsmont, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland.

Na podstawie tego badania władze podjęły decyzję, żeby m.in. poszerzyć chodniki, zainstalować podjazdy dla wózków w głównych ciągach komunikacyjnych czy dodatkowe oświetlenie, żeby kobiety czuły się bezpieczniej. W efekcie powstała długoletnia strategia kształtowania przestrzeni miejskiej, która w 2008 roku została włączona do katalogu najlepszych praktyk przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich. Przykład Wiednia, gdzie grupy zdywersyfikowano tylko pod względem płci, pokazuje, jak bardzo przy planowaniu przestrzeni miejskiej powinniśmy wyjść od badania potrzeb.

Nowe podejście do budowania

W Polsce w latach 90 -tych skupialiśmy się na innych fundamentalnych kwestiach. Teraz nadszedł dobry czas na uważne przyjrzenie się naszym miastom.

- Inkubatorem nowego podejścia do budowania dostępnego jest warszawska Wola. W 2016 roku Fundacja na Miejscu i Fundacja Integracja, we współpracy z deweloperem Atrium 2 – firmą Skanska oraz władzami dzielnicy, porozmawiały z mieszkańcami i sprawdziły jakość oraz dostępność m.in. przejść dla pieszych, chodników czy krawężników – uważa ekspertka.

Badanie wiedeńskie od warszawskiego dzieli niemal 20 lat, a wyniki z Warszawy były podobne - ludzie wciąż potrzebują miasta, po którym łatwo będzie się poruszać pieszo i które będzie bezpieczne.

Powstała pewna nowa praktyka współpracy na linii publicznej, NGO i prywatnej. Raport z badania posłuży do przekształcenia najbardziej newralgicznych punktów dzielnicy – wnioski trafiły już do budżetu partycypacyjnego. Z drugiej strony wykorzysta go Skanska - do stworzenia nowej, dostępnej przestrzeni miejskiej w ramach budowanej na Woli inwestycji Spark.

Sukces w budowaniu dostępnych miast

Widać więc jak na dłoni, że wspólny interes połączył obie strony i dzięki tej współpracy możemy osiągnąć pełen sukces w budowaniu dostępnych miast. Wypracowane rozwiązania mogą posłużyć jako dobry zalążek nowego standardu „walkable” i „bikeable city”, na który składają się przestrzenie publiczne i funkcjonalne budynki

- Wydaje Wam się, że miasta przyszłości będą bezosobowymi zbiorowiskami ludzi, którzy na zakupy wysyłają hologramy? Oby nie. Jak wskazuje Placemaking Summit Report 2016, miasto jutra będzie holistycznym, żywym tworem, którego funkcje życiowe będą monitorowane przez big data. Marki będą przekazywały swoje dane do miejskich systemów analitycznych, żeby wspierać władze w efektywnym zarządzaniu energią, logistyką i zasobami. Niezmienną częścią tego żywego organizmu będą jednak ludzie potrzebujący przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Najwyższy czas, żeby świadomie zacząć ją kształtować – przewiduje Joanna Ejsmont, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych