Powstaje mural na 70-lecie miasta Bielska-Białej

Do końca zbliżają się prace nad muralem, który powstaje na jednej z kamienic vis a vis bielskiego Ratusza. Jego autor Wojciech Kołacz, tworzący pod pseudonimem Otecki, zwizualizował na nim przypadającą w br. 70. rocznicę powstania miasta Bielska-Białej – podał magistrat.

Autor: Pap 20 sierpnia 2021 15:05

Odsłonięcie wielkoformatowego dzieła zaplanowano na 27 sierpnia. Wydarzenie to zainauguruje Dni Bielska-Białej.

"Autora - Wojciecha Kołacza, tworzącego pod pseudonimem Otecki, interesują miejskie legendy. To dlatego na ścianie szczytowej kamienicy przy pl. Ratuszowym 7 wykonuje dzieło, które odwołuje się do miejskiej symboliki. Stylistyka muralu inspirowana jest sgraffito Jana Zippera z lat 60. XX w., jakie widnieje na ścianie Teatru Lalek Banialuka, starymi pocztówkami i lokalną sztuką ludową oraz kolorystyką sąsiednich budynków" - poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskie urzędu miejskiego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mural przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, którą obejmują dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast - lilie i róże. "Artysta podkreśla w ten sposób wagę rzeki, będącej źródłem życia, wokół której powstały niegdyś dwie osady, a później miasta, oraz rzeki, która kiedyś stanowiła granicę pomiędzy miastami i państwami, a dzisiaj przepleciona mostami, staje się elementem łączącym różne kultury, historię i tradycję" - wskazała Klejmont.

Wojciech Kołacz mieszka i tworzy w Wrocławiu. Ukończył tamtejszą ASP. Na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową i ilustracją. Maluje murale, umieszcza prace papierowe wykonywane tradycyjnymi technikami, przykleja niewielkie rzeźby. Wszystkie te działania są sposobem subtelnego wpisywania się w żywą tkankę miasta. Jego dzieła stanowią swoistą reinterpretację ludowych podań, mitów i baśni o charakterze ponadczasowym. Jego murale można zobaczyć poza Polską, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Finlandii i Francji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych