Poznań: 21 października otwarcie skweru Marii i Lecha Kaczyńskich

21 października w centrum Poznania nastąpi oficjalne otwarcie skweru Marii i Lecha Kaczyńskich. Na uroczystość zaproszony został prezes PiS Jarosław Kaczyński - na razie nie wiadomo, czy będzie obecny.

Autor: Pap 12 października 2021 10:39

Poznańscy radni nadali skwerowi pomiędzy ulicami Księcia Józefa i Kutrzeby, w sąsiedztwie Pomnika Armii Poznań imię Marii i Lecha Kaczyńskich na początku czerwca.

Przewodnicząca klubu radnych PiS Klaudia Strzelecka powiedziała PAP we wtorek, że nie ma planów, by skwer noszący imię prezydenckiej pary był w przyszłości miejscem np. uroczystości rocznicowych czy spotkań partyjnych. "Chcielibyśmy, żeby to było po prostu ładnie zagospodarowane miejsce, przypominające o parze prezydenckiej" - dodała.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Dla nas, dla naszego środowiska prezydent Lech Kaczyński był naprawdę ważną postacią. Przysłużył się krajowi na bardzo wielu polach: w procesie budowania Polski po 1989 roku, upowszechnianiu historii, wzmacnianiu roli Polski na arenie międzynarodowej. Chcemy pamięć o nim przekazywać młodszym pokoleniom, odczarowywać też zły wizerunek, przypisywany mu przez opozycję" - zaznaczyła Strzelecka.

Na oficjalne otwarcie skweru zaproszeni zostali radni z Poznania, powiatu poznańskiego, radni wojewódzcy, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, wielkopolscy posłowie oraz osoby z władz PiS.

Strzelecka powiedziała, że na razie nie ma informacji, czy w uroczystości weźmie udział Jarosław Kaczyński lub inne osoby z rodziny pary prezydenckiej. Organizatorzy właśnie wysyłają zaproszenia, jeszcze czekają na potwierdzenia obecności.

"Zaplanowaliśmy krótką uroczystość z akcentem muzycznym, artystycznym. Po przemówieniach nastąpi odsłonięcie tablicy z biogramami patronów skweru" - poinformował radna.

Jak dodała, obawia się, iż tablice mogą stać się celem wandali. "Mam nadzieję, że prezydent Poznania, osoba znana z walki z hejtem, z wandalizmem, będzie się sprzeciwiał takiemu traktowaniu przestrzeni publicznej" - podkreśliła.

W czerwcu za uchwałą dotyczącą nazwania skweru zagłosowało 22 radnych z klubów PiS, KO i Wspólny Poznań, pięcioro wstrzymało się od głosu, a siedmioro radnych było przeciw.

Wcześniej projekt radnych Prawa i Sprawiedliwości poparł m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (KO). "Jeśli chcemy miasta otwartego, w którym każdy będzie czuł się dobrze, musimy akceptować różnorodność poglądów" - argumentował.

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych