Poznań: coraz więcej autobusów elektrycznych w taborze MPK Poznań

Poznański przewoźnik, spółka MPK Poznań poinformował w poniedziałek o rozpoczęciu dostaw nowych autobusów elektrycznych. Do 21 pojazdów z napędem elektrycznym, które już przewożą poznaniaków, dołączyły kolejne, wyprodukowane przez Solaris Bus & Coach.

Autor: PAP 06 września 2021 15:08

Łącznie, w ramach obecnej dostawy, do MPK Poznań trafi 37 nowych Urbino electric. 31 z nich będzie miało długość 12 metrów, kolejne sześć będzie przegubowych, czyli o długości 18 metrów.

"Już niedługo po Poznaniu jeździć będzie łącznie 58 elektrycznych autobusów. To pokazuje, jaką wagę przywiązujemy do transportu publicznego i ochrony środowiska. Ekologiczny tabor oznacza czystsze powietrze w mieście. Będziemy nadal inwestować w transport publiczny; ubiegamy się o dofinansowanie zakupu 84 autobusów o napędzie wodorowym" - powiedział w poniedziałek prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowe autobusy są klimatyzowane i monitorowane. Nowością są kamery zewnętrzne, monitorujące prawy bok autobusu oraz pantograf. Są to również pierwsze autobusy liniowe MPK Poznań w barwach zielono-żółtych perłowych.

Pojazdy są niskopodłogowe, wewnątrz wyznaczona została przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i miejsce do przewozu rowerów. W autobusach są ładowarki USB, zamontowane zostało również zewnętrzne oświetlenie przestrzeni drzwiowych.

Spółka MPK Poznań podkreśliła, że realizowany obecnie projekt obejmuje również budowę nowej infrastruktury ładowania. Po zakończeniu prac i odbiorów nowe autobusy będą nocami ładowane stacjonarnie poprzez złącze typu plug-in w zajezdni przy ul. Kaczej, natomiast w ciągu dnia poziom energii w bateriach uzupełniany będzie poprzez szybkie ładowarki pantografowe. Na dworcach powstają kolejne punkty ładowania.

Projekt "Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu", w ramach którego miasto pozyskuje 37 elektrycznych autobusów oraz infrastrukturę ładowania, jest współfinansowany ze środków unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych