Poznań ponownie jednym z liderów MdM-u

W marcu w Poznaniu odnotowano wzrost średnich cen transakcyjnych nabywanych mieszkań. Wzrost ten był na podobnym poziomie, co w Gdyni, która jest rekordzistką notowania.

Autor: HouseMarket.pl 02 maja 2017 12:02

Podobnie jak w ubiegłych kwartałach, także w pierwszych miesiącach 2017 roku Poznań był również jednym z liderów programu Mieszkanie dla Młodych. Chętni na zakup mieszkania przy takim wsparciu byli jednak ograniczani małą podażą lokali, które kwalifikowałyby się do programu.

Wzrost średnich cen transakcyjnych

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poznań znalazł się w grupie tych miast analizowanych w raporcie Metrohouse i Expandera, w których w marcu zanotowano 8 proc. wzrost średnich cen transakcyjnych. Średni metraż nabywanego mieszkania wyniósł tu 49 mkw., za które kupujący płacili średnio 291 tys. zł.

W ostatnich trzech miesiącach na poznańskim pierwotnym rynku mieszkaniowym odnotowano 13-proc. spadek liczby dostępnych mieszkań. Był on jednak mniejszy niż w innych metropoliach analizowanych w raporcie. – Podobnie jak w poprzednich kwartałach, Poznań pełnił rolę jednego z liderów programu Mieszkanie dla Młodych. Wykorzystanie dopłat, ograniczała jednak dostępność odpowiednich lokali. Pod względem aktywności deweloperów, Poznań nie może konkurować z Wrocławiem czy rynkiem krakowskim. Wynika to z faktu, że popyt na poznańskie mieszkania jest ograniczony przez odpływ mieszkańców na tereny podmiejskie.

Kupno mieszkania na kredyt

W tym roku nie można już wnioskować o dopłaty z MdM-u – środki wyczerpały się bowiem 6 kwietnia. Każdy, kto będzie chciał kupić mieszkanie przy wsparciu kredytu w najbliższym czasie, musi więc posiadać przynajmniej 10 proc. wkładu własnego. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. kupowanego w Poznaniu po przeciętnej cenie, będzie to minimum ok. 27 000 zł.

Osoby, zainteresowane kupnem mieszkania na kredyt w Poznaniu powinny przygotować się na to, że obecnie w części banków zauważalnie wydłużył się czas rozpatrywania wniosków kredytowych.

 – W dużej mierze wynika to z tego, że nadal analizowana jest ogromna liczba wniosków o kredyty z dopłatą, które zostały złożone w marcu i na początku kwietnia. Ponadto rozpoczął się sezon na kredyty na budowę domu. Dlatego, jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania czy domu z pomocą kredytu, nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku. W przeciwnym razie, może nie zdążyć uzyskać finansowania w złożonym terminie. Poza tym bardzo ważne jest, aby wnioski składać do kilku banków jednocześnie. Jeśli jeden bank wyda decyzję odmowną, to jest szansa, że inny nasz wniosek zaakceptuje. Dzięki temu nie stracimy tygodni na rozpoczęcie wszystkiego od początku – podpowiada Jarosław Sadowski, Expander.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych