Poznań: Poszukiwane duże mieszkania do remontuHouseMarket.pl - 26 lutego 2016 15:55


Kupujący mieszkania w Poznaniu coraz częściej poszukują lokali o dużym metrażu. Zwłaszcza te w atrakcyjnej cenie, nawet wymagające remontu, są najbardziej pożądane.


W stolicy Wielkopolski wyraźnie daje się zaobserwować tendencję wzrostową cen transakcyjnych. Negocjacje dotyczące kosztów są znacznie rzadsze niż przed np. kilkoma miesiącami.

– Gdy weźmiemy pod uwagę mieszkania wymagające remontu transakcje zawierane są już przy cenie na poziomie ok. 4300 zł za metr kwadratowy. W przypadku takich nieruchomości nabywcy coraz częściej poszukują większych metraży w centrum Poznania – stwierdza Alina Zybała - Melosik, ekspert Metrohouse.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Program MdM bardzo zdynamizował rynek. Dzięki dopłatom kupujący mogą przeznaczyć większą sumę na wykończenie mieszkania. Według raportu Metrohouse i Expandera średnia cena nabywanego lokalu to 276 tys. zł. Za taką sumę kupujemy średnio 54 metry kwadratowe.

Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie w Poznaniu z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10 proc.) wkładem własnym wzrosło z 3,68 proc. (w październiku) do 4,04 proc. obecnie.

W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w stolicy Wielkopolski oznacza to wzrost raty o 55 zł, z 1415 zł do 14670 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Kolejną istotną informacją może być również to, że już niedługo mogą skończyć się pieniądze na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych.

– Z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko 281,8 mln zł. Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego w Poznaniu, cena nie może przekroczyć 5 925 zł na rynku pierwotnym lub 4 847 zł na ryku wtórnym – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.