Poznań: prawie 67 proc. mieszkańców miasta wzięło dotąd udział w Narodowym Spisie Powszechnym

Do środy ponad 335 tys. mieszkańców Poznania wzięło udział w spisie powszechnym. Najwięcej, bo 80 proc. respondentów, spisało się przez internet – poinformował w czwartek poznański magistrat.

Autor: Pap 16 września 2021 15:24

"Do 15 września w stolicy Wielkopolski spisanych zostało ponad 335 tys. osób, czyli 66,8 proc. wszystkich mieszkańców" - poinformował dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania Wojciech Kasprzak.

Dodał, że największą popularnością wśród biorących udział w badaniu cieszy się spis prowadzony przez internet. "Z tej opcji skorzystało 80 proc. respondentów. Telefonicznie udział w badaniu wzięło 11 proc., zaś spisanych podczas odwiedzin rachmistrza zostało 9 proc." - wymienił.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił, że im więcej osób weźmie udział w badaniu, tym uzyskane dane będą pełniejsze. "Służą one nie tylko instytucjom administracji centralnej, ale także samorządom. Dzięki tym informacjom lepiej można wyznaczać cele strategiczne, diagnozować sytuację społeczną i gospodarczą, a także planować inwestycje w oświacie, transporcie, kulturze czy ochronie zdrowia" - zaznaczył.

Poznański samorząd, wraz z Urzędem Statystycznym w Poznaniu, w lipcu zainicjował działanie mobilnego punktu spisowego. Miał on funkcjonować tam, gdzie mieszkańcy spędzali czas w letnie weekendy, np. nad Jeziorem Maltańskim czy w parkach. Punkt oferował też pomoc osobom, które potrzebowały wsparcia przy wypełnianiu formularza spisowego lub nie mogły spisać się przez internet.

Według danych podanych przez magistrat do tej pory z usług mobilnych i stałych punktów spisowych skorzystało prawie 2000 osób. Urzędnicy podkreślili, że dzięki tym punktom spisanych zostało więcej osób, bo ankietę można wypełnić w imieniu pozostałych domowników.

W sobotę mobilny punkt spisowy będzie działał przy Centrum Handlowym Posnania, a rachmistrzowie będą udzielać pomocy przy wypełnianiu ankiet w budynkach urzędu miasta przy ul. Libelta i ul. Gronowej. W niedzielę mobilny punkt zostanie przeniesiony do Domu Kultury Stokrotka przy ul. Cyniowej. Punkt będzie także działał w innych lokalizacjach w ostatni weekend września.

Do końca września przedłużone zostało także funkcjonowanie mobilnych punktów spisowych w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich. Do końca miesiąca, w każdy poniedziałek i piątek w godz. od 16 do 18, rachmistrzowie będą także udzielać pomocy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa.

W połowie września rozpoczęły się także dyżury rachmistrzów w siedzibach ZUS przy ulicach: Dąbrowskiego, Fabrycznej oraz Starołęckiej. Punkty spisowe działają także w budynkach urzędu miasta przy pl. Kolegiackim oraz ul. Libelta, a także w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego. W przypadku tych punktów mieszkańcy muszą wcześniej zarezerwować telefonicznie wizytę pod numerem: 61 646 33 44.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca września. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terytorium Polski. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych