Poznań: Prawomocny wyrok ws. afery mieszkaniowej; sąd obniżył kary

Sąd Apelacyjny w Poznaniu w środę obniżył o dwa lata kary dla głównych oskarżonych w tzw. aferze mieszkaniowej: Mariusz T. został skazany na 10 lat i pół roku więzienia, a Violetta D. na 12 lat. Brali oni udział w wyłudzeniu od ok. 250 pokrzywdzonych majątku o wartości blisko 45 mln zł.

Autor: Pap 13 października 2021 21:28

Według ustaleń prokuratury w latach 2006-2010 blisko 40 osób działających na terenie Poznania i okolic wyłudziło od ok. 250 poszkodowanych mienie o łącznej wartości prawie 45 mln zł: mieszkania, domy i gospodarstwa rolne. Oskarżeni oferowali osobom w trudnej sytuacji życiowej pożyczki pod zastaw nieruchomości, do których finalnie nabywali prawa bez zgody i wiedzy poszkodowanych.

W lipcu ub. roku Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał w tej sprawie łącznie 35 osób, a jedną, mającą jeden zarzut - uniewinnił. Głównym oskarżonym - doradcy finansowemu Mariuszowi T. i notariuszce Violetcie D. - sąd I instancji wymierzył karę odpowiednio 12 i pół oraz 14 lat więzienia. Sąd ukarał ich także grzywnami w wysokości 480 tys. zł i 10-letnimi zakazami wykonywania swoich zawodów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sędzia Elżbieta Fijałkowska poinformowała w środę PAP, że zgodnie z wyrokiem sądu II instancji Mariuszowi T. obniżono karę łączną do 10 lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Violetta D. została skazana na 12 lat więzienia. Sąd apelacyjny wymierzył obojgu oskarżonym grzywny w wysokości 324 tys. zł i nałożył na nich 10-letnie zakazy wykonywania zawodów.

"Obniżenie wyroków wynikało z przyjęcia określonych czynów zarzucanych oskarżonym jako ciągu przestępstw" - powiedziała sędzia Fijałkowska. Dodała, że Violetta D. została uniewinniona od kilku zarzucanych jej czynów. Sędzia wskazała również, że w środę sąd obniżył wyroki kilku pozostałym oskarżonym w tej sprawie.

Środowy wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych